Ochrona środowiska Zapora wodna w Serbii

Zapora wodna w Serbii wygląda jak wysypisko śmieci

Obraz zatkanej śmieciami zapory na długo pozostanie w pamięci Serbów. Wielu z nich nazwało to zdarzenie katastrofą ekologiczną, do której przyczyniły się kilkudziesięcioletnie zaniedbania. Odpady zajęły prawie 20 000 metrów sześciennych powierzchni zapory, zagrażając funkcjonowaniu elektrowni wodnej.

Jezioro Potpecko, które dotąd cieszyło się zainteresowaniem turystów, przykryła niezliczona ilość pływających śmieci, a wszystkie odpady spłynęły w kierunku przecinającej je tamy. Ocean plastiku zagraża zatkaniu hydroelektrowni Višegrad. Podstawowym surowcem energetycznym Serbii jest węgiel brunatny. Na drugim miejscu plasuje się woda, przetwarzana na energię, dlatego problem zaśmiecenia zapory jest rozpatrywany nie tylko w ekologicznym, ale i w energetycznym wymiarze. Skalę problemu można dostrzec na video, nagranym z drona:

Błędne koło

Większość śmieci pochodzi z wysypisk, które według lokalnych działaczy nie są odpowiednio zabezpieczone i przedostają się do ekosystemów wodnych. Kilka składowisk znajduje się w sąsiedztwie rzek Lim i Drinie, z których woda wpływa do Potpecka. Działacz z grupy Eco Center, Dejan Furtula, stwierdził, że śmieci z pobliskiej rzeki Drinie są wyrzucane na śmietnisko, a toksyczne ciecze, które wydostają się podczas spalania odpadów, spływają z powrotem do rzeki. Takie toksyny stanowią zagrożenie dla lokalnych mieszkańców, a także pobliskiej fauny i flory. Mieszkańcy podali Reutersowi, że problem złego gospodarowania odpadami sięga kilkudziesięciu lat wstecz. 

Reakcja polityków

Minister środowiska, Irena Vujovic, ogłosiła, że śmieci zostaną usunięte ze zbiornika. Tymczasem w Serbii wydano ostrzeżenie, że w kraju brakuje odpowiedniego systemu gospodarki odpadami pochodzącymi z tworzyw sztucznych. Zarówno tutaj, jak i w innych krajach bałkańskich, np. w Bośni, nie ma odpowiednich funduszy, które po okresie wojennym i problemach gospodarczych mogłyby wesprzeć te kraje. Jest to jeden z podawanych powodów w rozmowach o masie odpadów, trujących ekosystemy, która nie jest jednorazowym problemem.

Serbski problem ze środowiskiem

Władze z UE oraz politycy z Belgradu sugerują, że jeśli Serbia chce znaleźć się w Unii, musi przejść ogromną przemianę w kierunku ochrony środowiska. W Serbii występuje największa śmiertelność w Europie spowodowana zanieczyszczeniami powietrza.

źródło: swiatoze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach