Wiesz wszystko o kotach? Ciekawostki, o których nie masz pojęcia

Koty to intrygujące zwierzęta. Czy wiesz, po co kotu wąsy? Dlaczego kot widzi w nocy? Czy kot się poci? Czy koty domowe muszą polować? Co warto wiedzieć o dachowcach? Czy dzieci mogą opiekować się kotami? Czy najpiękniejsze koty i najładniejsze psy zawsze są rasowe? Jak wygląda kocie postrzeganie przestrzeni? W tym artykule znajdziesz ciekawostki o kotach.

Kocie fakty – kot z krwi i kości czy z gumy?

W organizmie kota jest 230 kości (z czego 10 proc. znajduje się w ogonie), a mimo to ten potrafi przecisnąć się przez wąskie szczeliny. Jest to możliwe, ponieważ koty mają mocno zredukowane obojczyki, które tkwią schowane głęboko w mięśniach.

kot
foto: pixabay.com.pl

Koty chodzą w specyficzny sposób, ponieważ jednocześnie poruszają obiema lewymi, a potem obiema prawymi łapami. W podobny sposób chodzą żyrafy. Z kolei ogon pozwala kotu zachować równowagę. Kot może obrócić ucho o 180 stopni, za sprawą znajdujących się tam mięśni. Dzięki temu wychwytują zagrożenia i lepiej lokalizują swoją zdobycz.

Wibrysy kota znajdują się nie tylko na policzkach, ale też nad oczami, na podbródku, wewnętrznej stronie przednich łap, górnej i dolnej wardze oraz pomiędzy palcami. Za ich pomocą, kot jest w stanie ocenić, czy przeciśnie się przez dany otwór. Wibrysy pomagają w poruszaniu się w ciemnościach oraz rozeznawaniu w terenie. Znajdujące się na łapach włosy czuciowe, informują kota o podłożu, na jakim znajduje się ofiara. Dzięki temu kot wie, czy powinien wyciągnąć pazury, aby wyhamować.

Koty potrafią skakać na wysokość sześciokrotnie przewyższającą ich wzrost. Dla tych stworzeń istnieje tzw. przestrzeń pionowa. Oznacza to, że w wielkość danego pomieszczenia wliczają się także półki, szafki etc., dlatego część właścicieli kotów decyduje się na zamontowanie na ścianach specjalnych półeczek, wycieraczek, mat i hamaków dla kota.

Wzrok, węch, smak – co warto wiedzieć na ten temat?

W kocim oku znajduje się więcej pręcików, które odpowiadają za postrzeganie ruchu i widzenie czarno-białe (nocne), a mniej czopków, które wpływają na ostrość i widzenie barw. Dzięki temu kot dostrzega ruch przy minimalnym świetle, ale kolory, jakie widzi, są nieliczne i wyblakłe. Kot dostrzega barwę niebieską, żółtą, zieloną oraz fioletową. Kolor czerwony odbiera jako zielono-żółte plamy.

Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Te stworzenia najlepiej widzą przedmioty oddalone o 2-6 metrów. Pole widzenia kota to 200 stopni (człowieka 180 stopni), ale wyostrzone jest tylko to, co znajduje się w centrum jego wzroku.

Odcisk nosa kota jest unikalny tak samo jak linie papilarne człowieka. Koty mogą wręcz spróbować zapach. Wystarczy, że coś powąchają, a już wiedzą, jak to smakuje. To za sprawą węchu i wibrysów „dostrzegają” to, co znajduje się bezpośrednio przed nimi.

Na języku kota nie ma kubków smakowych, dzięki którym ten mógłby posmakować słodycze. Jeśli kiedyś przyłapałeś kota na tym, jak wylizuje zagęszczone mleko skondensowane z puszki znajdującej się na blacie, to nie robi tego dlatego, że mu smakuje. Kot nie czuje słodkiego smaku, a cukier jest zbędny w jego diecie. Z kolei skosztowanie słodyczy może być dla kota niebezpieczne.

Zabawa a polowanie – ciekawostki o kotach

Kot to stworzenie udomowione, ale nie oznacza to, że wyzbył się naturalnych odruchów. Zarówno dzikie, jak i koty domowe, wciąż odczuwają potrzebę polowania. W skład schematu łańcucha łowieckiego kota wchodzą elementy takie jak: wypatrywanie ofiary, skradanie się, pościg, złapanie ofiary, zabicie, rozszarpanie, zjedzenie, kocia toaleta oraz sen.

Kot
Foto: pixabay.com.pl

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że problemy behawioralne z kotami (np. atakowanie człowieka, sikanie na łóżko, lęk przed ludźmi) mogą być wynikiem niewłaściwej zabawy z kotem lub jej całkowitym braku. Każdy z etapów schematu łowieckiego kota jest tak samo ważny. Jeśli przez dłuższy czas zabraknie któregoś z nich (np. złapania ofiary lub zjedzenia zdobyczy), to w organizmie kota zacznie się wytwarzać hormon stresu, przez co spadnie poziom substancji odpowiedzialnych za prawidłowe samopoczucie zwierzęcia.

Fakty, informacje, wiadomości – co warto wiedzieć o dachowcach?

Kot dachowiec to najczęściej spotykany kot w naszym kraju, ale też na świecie. Jeśli kot nie ma rodowodu, nie jest on uznany za kota rasowego, nawet jeśli jakiegoś przypomina. Często kot dachowy nazywany jest kotem europejskim krótkowłosym, ponieważ na pierwszy rzut oka jest do niego podobny. Jednak jest to błąd, ponieważ jest to uznana rasa kota, która ma własny wzorzec. Kot europejski krótkowłosy najczęściej hodowany jest w krajach skandynawskich.

Zarówno najładniejsze psy, jak i najładniejsze koty podawane w rankingach to zwierzęta rasowe. Wynika to z prostego faktu, jakim jest to, że koty dachowe nie mają określonego wzorca, a z ich krzyżówek tak naprawdę powstają przypadkowe odmiany. Taki kot będzie niepowtarzalny i równie dobrze może być najpiękniejszym kotem na świecie, ale bardzo mało osób będzie miało okazję się o nim dowiedzieć. Wszelkie rankingi nie należy traktować dosłownie, ponieważ każdemu podoba się coś innego. Dla jednego najładniejsze będą koty duże i puchate, a dla innego małe i bezwłose.

Koty rasowe mają określony wygląd, ale także charakter. Może on w większym lub mniejszym stopniu odbiegać od wzorca, ponieważ na usposobienie kota mają wpływ także czynniki zewnętrzne, jak kontakt z człowiekiem. Kot, który z natury jest przyjacielski i towarzyski, może być nieśmiały i wycofany, jeśli doznał jakiejś krzywdy. Jednak zazwyczaj decydując się na rasowego kota, można spodziewać się, jaki ten będzie miał temperament. W przypadku kota dachowego jest to jedna wielka loteria.

Wielbicieli kotów zapraszam również do zapoznania się z artykułem o mitach jakie urosły o tych tajemniczych zwierzętach,

Źródło: Fajny Zwierzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach