trasy rowerowe w Polsce

Trasy rowerowe w Polsce. 15 propozycji na ciekawą wycieczkę

Atrakcyjne i zróżnicowane trasy rowerowe można znaleźć w wielu zakątkach Polski i jest z czego wybierać – bez względu na to jaki jest poziom naszych umiejętności czy ile kilometrów chcemy przejechać. Wybraliśmy – naszym zdaniem – najciekawsze trasy rowerowe w Polsce. Propozycji jest aż 15, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Trasa dookoła jeziora Jeziorak (woj. warmińsko-mazurskie)

Okolice Iławy oraz najdłuższego jeziora w Polsce, czyli Jezioraka to miejsce obfitujące w piękne krajobrazy. Jedna z tamtejszych tras prowadzi wokół zbiornika, zataczając pętlę, która liczy sobie aż 96 km! Interesującą linię brzegową jeziora można poznać nie tylko z poziomu dwóch kółek, ale także mijanych punktów widokowych – zarówno pomostu, gdzie nie trzeba nawet schodzić z roweru, jak i z wieży widokowej będącej dobrym miejscem na krótki przystanek.

Trasa jest nie tylko w miarę płaska, ale i uniwersalna – można ją pokonać właściwie o każdej porze roku, nawet zimą. Większość przejazdu prowadzi rzadko uczęszczanymi drogami asfaltowymi i gruntowymi oraz traktami leśnymi, więc – oprócz długości – nie powinna sprawić trudności nawet początkującym rowerzystom.

Cysterski Szlak Rowerowy (woj. wielkopolskie)

Cysterski Szlak Rowerowy przebiega przez teren trzech powiatów: poznańskiego, gnieźnieńskiego i wągrowieckiego. To idealna propozycja dla lubiących łącznie aktywności ze zwiedzaniem. Na trasie położone są przede wszystkim obiekty i miejsca historycznie związane z pobytem Cystersów w północnej Wielkopolsce oraz tereny atrakcyjne przyrodniczo. To między innymi Dąbrówka Kościelna, Łekno, Poznań, Wągrowiec czy Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka”.

Szlak ten liczy sobie 143 km i ma charakter pętli, która ma swój początek i koniec w Poznaniu. Jego poziom trudności określany jest jako łatwy. Prowadzi zarówno drogami asfaltowymi, jak i utwardzonymi leśnymi, więc dobrym pojazdem będzie rower crossowy, górski lub trekkingowy.

Wzdłuż Wisły do Tyńca (woj. małopolskie)

Bulwary wiślane w Krakowie to miejsce, które jest znane i popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Wzdłuż brzegu Wisły można jednak nie tylko spacerować. Poprowadzono tam asfaltową ścieżkę rowerową będącą częścią europejskiego szlaku EuroVelo4. Długość wycieczki można łatwo modyfikować i dostosować do swoich możliwości. Proponujemy zacząć wycieczkę od Nowej Huty, a dokładniej okolic drewnianego kościoła św. Bartłomieja i stamtąd udać się przez centrum miasta aż do malowniczo położonego Opactwa benedyktynów w Tyńcu – będzie to ok. 20 km w jedną stronę.

Asfaltowa trasa jest łatwa, nie ma na niej wielu wzniesień – poradzi sobie na niej każdy rower. Co więcej, po drodze możemy liczyć nie tylko na ładne widoki, ale także bliskość atrakcji i zabytków. Chcąc zobaczyć więcej, np. w drodze powrotnej, można skorzystać z Kładki Ojca Bernatka i przejechać z Kazimierza na Podgórze.

Zielona 7 (woj. mazowieckie, warmińsko-mazurskie i pomorskie)

To trasa rowerowa prowadząca z Warszawy do Trójmiasta, która liczy sobie aż 372 km, ale jest to prawdziwa gratka dla marzących o długim wyjeździe rowerowym. Wiedzie z dala od zgiełku – między innymi przez Ostródę, pola Grunwaldu, rezerwat przyrody w Dziektarzewie czy Elbląg. Po drodze nie brakuje miejsc noclegowych oraz wartych odwiedzenia.

Co więcej, warto podkreślić, że trasę poprowadzono drogami asfaltowymi, które są mało uczęszczane przez samochody, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo. Po drodze na kolarzy czeka tylko kilka niedużych wzniesień, z którymi poradzą sobie także początkujący. Dobrym rozwiązaniem – szczególnie dla zaawansowanych – będzie rower szosowy lub trekkingowy.

Rowerowy Szlak Północnych Kaszub (woj. pomorskie)

To propozycja dla wszystkich, którzy kochają różnorodność. Niesamowity krajobraz północnych Kaszub z bogatą historią oraz zabytkami tego obszaru może stać się naszą ulubioną i niezapomnianą wycieczką. Przy trasie położone są między innymi piękne plaże, pałac czy elektrownia szczytowo-pompowa w Żarnowcu. Co więcej, fragment szlaku prowadzi drogą rowerową wybudowaną na nasypie nieistniejącej linii kolejowej – aż trudno uwierzyć, że kiedyś tę samą trasę pokonywały pociągi!

Rowerowy Szlak Północnych Kaszub ma 115 km długości i biegnie z Gdyni do Wejherowa, możemy go zmodyfikować go do postaci pętli lub powrócić do miejsca startu pociągiem SKM. Poprowadzono go głównie drogami gruntowymi, które są gorszej jakości, ale jeździ nimi mniej kierowców, dzięki czemu są bezpieczne.

Trasa na Skrzyczne (woj. śląskie)

Skrzyczne kojarzy się głównie z wycieczkami pieszymi czy jazdą na nartach, ale warto na ten szczyt wjechać rowerem. Trasa (Szczyrk Gondola – Solisko – Hala Skrzyczeńska – Skrzyczne 1257 m n.p.m. – Dolina Zimnika) ma 36 km, ale szczyt osiągamy już po 12 km. To trasa w sam raz dla średniozaawansowanych, a jej pokonanie nie powinno zająć więcej niż pięć godzin. Najdłuższy podjazd ma 6 km i prawie 400 m przewyższenia, ale brak na nim trudności technicznych.

Wysiłek wynagradzają długi zjazd oraz krajobrazy, ponieważ ze względu na znaczną wysokość nad poziomem morza szlak jest bardzo widokowy, a ze szczytu rozpościera się panorama okolicznych miast oraz pasm Beskidu Żywieckiego. Warto podkreślić, że trasa prowadzi zróżnicowanymi drogami – zarówno leśnymi, szutrowymi, jak i asfaltowymi.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd (woj. śląskie i małopolskie)

To kolejna doskonała propozycja dla tych, którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem. Podobnie jak pieszy Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez większość warowni jurajskich zwanych Orlimi Gniazdami – są to między innymi zamek Tenczyn w Rudnie, zamek Ogrodzieniec w Podzamczu czy zamek w Mirowie. Co więcej, szlak biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd oraz w pobliżu klasztoru w Czernej.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to trasa o długości ok. 190 km (104 km w woj. śląskim i 86 km w woj. małopolskim) łączący Kraków z Częstochową. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi (134 km), ale oprócz tego można spotkać szutry i drogi gruntowe – dlatego najlepiej sprawdzi się rower crossowy lub górski. Na szlaku jest kilka wymagających podjazdów, ale w większości wyasfaltowanych. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd jest dość długi, więc można pokonywać go stopniowo, krótszymi odcinkami.

Stary Kolejowy Szlak (woj. zachodniopomorskie i wielkopolskie)

Stary Kolejowy Szlak ma charakter przekrojowy. Ukazuje różnorodne krajobrazy Pomorza Zachodniego, charakterystyczne dla tego regionu – widoki na Bałtyk, moreny Szwajcarii Połczyńskiej, pojezierza i doliny rzeczne oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne.

Szlak – zależnie od obranego wariantu – liczy sobie 192 lub 201 km długości. Szlak częściowo poprowadzono dawnymi nasypami kolejowymi i podzielono na kilka etapów. Pierwszy z nich ma dwa warianty zbiegające się w Białogardzie: z Kołobrzegu przez Gościno i Karlino (etap I, 55 km) lub z Mielna przez Koszalin (etap IA, 46 km). Drugi etap prowadzi z Białogardu do Złocieńca i ma 69 km. Etap trzeci rozpoczyna się w Złocieńcu i przez Wałcz doprowadza do Skrzatusza.

Szlak Rowerowy Gorących Źródeł (woj. łódzkie)

Szlak ten jest pętlą obejmującą między innymi Łódź, Uniejów i Konstantynów Łódzki. Trasa prowadzi przez okolice, które są interesujące pod względem historycznym oraz przyrodniczym. Po drodze możemy nie tylko odwiedzić gorące baseny z leczniczymi wodami geotermalnymi, ale także zamek, skansen, zoo czy fabrykanckie pałace z czasów „Ziemi obiecanej”. Co więcej, warto wstąpić do kościoła w Siedlątkowie oraz muzeum M. Konopnickiej w Bronowie.

Trasa ma 193 km długości i określana jest jako średniozaawansowana. Prowadzi głównie mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi, więc nie powinna sprawiać trudności ani być niebezpieczna. Mniej zaawansowanym rowerzystom polecamy rozłożenie jej na kilka dni.

Szlak Rowerowy Doliną Dłubni (woj, małopolskie)

Szlak poprowadzony jest praktycznie w całości doliną rzeki Dłubni, więc mamy gwarancję dość płaskiego przebiegu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na trasie jest kilka odcinków szutrowo-gruntowych, które w czasie dużych opadach deszczu mogą być błotniste. Ogromnym atutem szlaku jest to, że biegnie poza drogami z dużym ruchem samochodowym, więc jest bezpieczny i przyjemny.

Dłubniański Park Krajobrazowy oferuje piękne widoki – miejscami można poczuć się jak w Beskidzie Niskim. Warto na ten szlak wybrać się jak najszybciej, bo rozpoczęta budowa obwodnicy Krakowa może zmienić jego przebieg i oblicze.

Szlak Rowerowy Doliną Dłubni ma w sumie 47,2 km długości, ale nie jest pętlą, więc droga tam i z powrotem to niemal 100 km. Poziom trudności trasy określany jest jako średni.

Szlak Rowerowy „Miejsca Mocy” (woj. świętokrzyskie)

Bez wątpienia trasa ta pozwala nie tylko poznać całe województwo świętokrzyskie, ale także odwiedzić miejsca kultu religijnego, sanktuaria maryjne oraz inne obiekty sakralne w regionie. Szlak jest pętlą, na której znajdują się m.in. klasztor na Świętym Krzyżu, Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach, kolegiatę w Wiślicy, klasztor Cystersów w Jędrzejowie i Wąchocku, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kielcach czy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Do tego dochodzą wspaniałe krajobrazy oraz bliskość przyrody.

Pomysłodawcy proponują podzielenie mającej aż 583 km trasy na 10 odcinków, ale możemy pokonywać ją w mirę swoich możliwości. Warto dodać, że Szlak Rowerowy „Miejsca Mocy” prowadzi drogami o niskim natężeniu ruchu oraz traktami polnymi i leśnymi, więc wskazany będzie rower crossowy, górski lub trekkingowy. Jest oznaczony na żółto, z charakterystycznym logo zawierającym zarys sylwetki kościoła.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie)

To propozycja, która sprosta oczekiwaniom większości rowerzystów. Green Velo to jedyny taki, najdłuższy i spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce. Wycieczkę można rozpocząć i zakończyć w różnych zakątkach trasy. Do wyboru jest aż pięć województw, pięć parków narodowych oraz 16 parków krajobrazowych. Na każdym etapie trasy cyklistów czekają atrakcje turystyczne, zarówno te usytuowane bezpośrednio na trasie, jak i w okolicach.

Mające niemal 2 tys. km Green Velo przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu, przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (397 km), podlaskiego (598 km), lubelskiego (414 km), podkarpackiego (459 km) i świętokrzyskiego (210 km). Blisko 580 km (prawie 1/3 długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km przypada na doliny rzek.

Szlak pomarańczowy Doliny Baryczy (woj. dolnośląskie)

Szlak jest główną trasą turystyczną Doliny Baryczy prowadzi wzdłuż całego biegu rzeki, dzięki czemu można zobaczyć sporą część tamtejszego parku krajobrazowego. Przebiega przez ziemie dwóch województw – zaczyna się w Kędziach pod Żmigrodem, a kończy w Antoninie (lub odwrotnie). Szlak odbija czasem w warte uwagi miejsca – są to między innymi słynne Stawy Milickie, mająca ponad 100 lat wieża ciśnień czy kościół pw. św. Marcina w Odolanowie.

Trasa liczy 95 km w jedną stronę, więc w przypadku wycieczki jednodniowej to propozycja dla zaawansowanych rowerzystów. Szlak prowadzi przez różnego rodzaju drogi, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie uniwersalny rower crossowy lub trekkingowy.

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (woj. lubelskie)

Roztocze to piękna i przede wszystkim urozmaicona kraina – zarówno pod względem rzeźby terenu czy szaty roślinnej, jak i kultury. Na trasie, którą tam poprowadzono spotkamy między innymi zabytkowe cerkwie, zachwycające kościoły (np. kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu), dawne synagogi oraz Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Roztoczański Park Narodowy czy słynny Rezerwat „Nad Tanwią”.

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza ma 190 km długości i jest oznakowany kolorem czerwonym. Nawierzchnia trasy jest w większości asfaltowa, jedynie niewielka część przebiega przez tereny gruntowe – dobrym rozwiązaniem będzie uniwersalny rower crossowy lub trekkingowy.

Źródła: pot.gov.pllodzkie.plswietokrzyskie.travelrower.wzp.plnarowery.visitmalopolska.pledukacja.barycz.plzielona7.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach