B.B. King

The King is Gone. Szósta rocznica śmierci B.B Kinga. Najsłynniejszy bluesman gra już w niebie

14 maja 2015 odszedł B.B. King. A wraz z nim pewna epoka. Odszedł człowiek, którego pamięta kilka pokoleń i zapamięta pewnie kilka następnych.

B.B. King urodził się jak wielu bluesmanów na biednych terenach południa Stanów Zjednoczonych. Przyszedł na świat 16 września 1925 roku na plantacji bawełny w stanie Mississippi. Już jako młody chłopak udzielał się w lokalnym chórze kościelnym, interesowała go także gra na gitarze. Według legendy swój pierwszy instrument kupił za 15 dolarów. Wybrał się z nim do Memphis w stanie Tennessee, gdzie kuzyn jego mamy chciał mu otworzyć muzyczny świat.

Kilka lat później King rozpoczął pracę w radiu WDIA, gdzie śpiewał i prowadził program. To właśnie wtedy dorobił się przezwiska „Beale Street Blues Boy”, z czasem przekształcony na Blues Boy a ostatecznie na B.B. Tak powstał B.B. King.

Swój pierwszy kontrakt podpisał w 1949 roku z firmą RPM Records. W kontrakcie zapisana była trasa koncertowa po różnych miastach w Stanach Zjednoczonych. Grając w mieście Twist King był świadkiem pożaru, którego przyczyną była kłótnia dwóch mężczyzn. Wszyscy zostali ewakuowani, jednak King zapomniał swojej gitary po którą wrócił. Jak się później okazało mężczyźni, którzy zginęli w pożarze pokłócili się o kobietę o imieniu Lucille. B.B. King na znak tej historii nazwał swoją gitarę imieniem „Lucille”. Czarny Gibson będzie mu towarzyszył do końca życia.

B.B. King – The Thrill Is Gone (Live at Montreux 1993)

Przez kilkadziesiąt lat swojej twórczości B.B King wydał kilkadziesiąt albumów, które na stałe odbiły się w historii bluesa i całej fonografii. Ostatnim krążkiem był wydany w 2008 roku „One Kind Favor”.

Król odszedł w otoczeniu rodziny. Zmarł 14 maja 2015 roku w wieku 89 lat. Jednym z największych utworów artysty jest „The Thrill is Gone”. B.B. King śpiewa o emocjach, które go opuściły. Dzięki nim stał się wolny, wolny od klątwy życia

Źródło: deon24.com, wikipedia.org, youtube.com
Foto: Flickr.com/  Justin Block

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach