Tamara Łempicka La Belle Rafaela

Tamara Łęmpicka – „La Belle Rafaela” na wystawie i aukcji

Legendarna kompozycja Tamary Łempickiej, na której artystka uwieczniła wspomnienie młodzieńczej miłości pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Okrzyknięta królową art déco kontrowersyjna twórczyni jest najdroższym polskim artystą w historii i trzecią najdroższą artystką na świecie.

Na wystawie i aukcji „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna” zobaczyć i wylicytować można będzie jej zmysłową i prowokacyjną grafikę. Z kolei na ekspozycji poświęconej grafice współczesnej pojawi się twórczość m.in. Wojciecha Fangora, Magdaleny Abakanowicz i Jerzego Nowosielskiego, a także intrygująca praca graficzna wykonana na maseczce higienicznej autorstwa chińskiego artysty, Ai Weiwei.

Królowa art déco na aukcji

Tamara Łempicka poznała swoją modelkę i kochankę w parku w 1927 r. To spotkanie było brzemienne w skutki, zarówno artystyczne jak i emocjonalne. Jego owocem było sześć wyjątkowych obrazów ukazujących tę piękną kobietę. Najprawdopodobniej jest ona również bohaterką prezentowanej w DESA Unicum serigrafii „La Belle Rafaella” wydanej przez córkę artystki.

Wystawa i aukcja „Grafika artystyczna. Sztuka Dawna”. Tamara Łempicka, „La Belle Rafaela” (1927; 2018) – Desa Unicum

Odkryta przez historię sztuki i kolekcjonerów w latach 70. XX stulecia, Tamara Łempicka stała się w kolejnych dekadach ikoną popkultury. W 20-leciu międzywojennym była wziętą portrecistką intelektualnej i finansowej śmietanki Paryża. Jej popularność wynikała z unikalnego stylu dzieł, jak również ekscentrycznego i dekadenckiego sposobu bycia. Malarka bazowała na wizerunku hetery, kojarzonej z erotycznymi skandalami. Rekordowa cena za obraz Łempickiej na świecie wynosi 82 mln zł.

Na aukcji „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna” pojawi się też wyjątkowa grafika Stanisława Szukalskiego i niezwykłe prace artystek takich jak Janina Konarska, Leonia Nadelman i Aniela Cukierówna.

Maseczka i środkowy palec

Intrygującym obiektem, który pojawi się na licytacji poświęconej współczesnej grafice, jest praca wykonana na maseczce ochronnej. „Maska ze środkowym palcem” autorstwa Ai Weiwei to część serii prac graficznych na maseczkach higienicznych, która powstała w maju ubiegłego roku jako odpowiedź na panujący na świecie kryzys pandemiczny.

Znany z zaangażowania w sprawy społeczne Ai Weiwei wraz z kuratorką Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Aleksandrą Munroe, oraz słynnym portalem internetowym zorganizowali akcję charytatywną, mającą na celu zebranie funduszy na walkę z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Powielanie wizerunku środkowego palca na masce, której podstawową funkcją jest ochrona przed zakażeniem i zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów to sprzeciw wobec obojętności na kryzys oraz wobec braku solidarnego działania ze strony dotkniętych nim społeczeństw.

Wojciech Fangor, "M 22" (1969)
Wojciech Fangor, „M 22” (1969) – Materiały prasowe

Na styczniowej wystawie i aukcji pojawi się również dzieło graficzne Wojciecha Fangora. Działalność w zakresie grafiki warsztatowej była mniej znaną stroną twórczości artysty. Dają się w niej jednak odnaleźć zagadnienia i problemy, które zauważalne są także w jego malarstwie. Na prezentowanej w DESA Unicum grafice artysta umieścił barwne koło, które uznawane jest za jego znak rozpoznawczy. Jednak uzyskany efekt jest całkowicie odmienny od jego realizacji malarskich. Wynika to z faktu, że głównym zastosowanym środkiem wyrazu są linie. W grudniu 2020 r. dzieło malarskie Wojciecha Fangora, „M22”, sprzedane zostało za ponad 7,3 mln zł. To absolutny rekord ceny sprzedaży obrazu w Polsce.

Z kolei Sarah Crowner jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek współczesnych za oceanem. Jej prace wchodzą w skład znanych na całym świecie kolekcji takich jak Guggenheim Museum w Nowym Jorku czy kolekcja Museum of Modern Art. To właśnie w zbiorach nowojorskiego MoMA znajduje się druga odbitka prezentowanej na wystawie i aukcji pracy. Grafika utrzymana jest w stylistyce abstrakcji organicznej. Kompozycja charakteryzuje się dekoracyjnością kształtów, co wiąże ją z tradycją sztuki abstrakcyjnej, ważnej dla historii amerykańskiego modernizmu. Na wystawie i aukcji pojawią się również dzieła m.in. Juliana Stańczaka, Henryka Stażewskiego, Stanisława Fijałkowskiego i Richarda Anuszkiewicza.

26 i 27 stycznia prace zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Dawna". Aniela Cukierówna, "Góra Bony w Krzemieńcu" (1942)
Aniela Cukierówna, „Góra Bony w Krzemieńcu” (1942)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Dawna". Stanisław Szukalski, "Kopernik" (1973)
Stanisław Szukalski, „Kopernik” (1973)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Dawna". Janina Konarska, "W owczarni (Strzyżenie owiec)" (1938)
 Janina Konarska, „W owczarni (Strzyżenie owiec)” (1938)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Dawna". Leonia Nadelman (Janecka), "Widok z okna. Gałązka kasztanowca" (1928)
Leonia Nadelman (Janecka), „Widok z okna. Gałązka kasztanowca” (1928)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Dawna". Mojżesz Kisling, "Portret Denyse le Bec (tzw. Sonia)" (ok. 1927)
Mojżesz Kisling, „Portret Denyse le Bec (tzw. Sonia)” (ok. 1927)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Dawna". Stanisław Ignacy (Witkacy) Witkiewicz, "Ekslibris Feliksa Lewińskiego" (ok. 1917)
Stanisław Ignacy (Witkacy) Witkiewicz, „Ekslibris Feliksa Lewińskiego” (ok. 1917)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Współczesna". Henryk Stażewski, "Kompozycja geometryczna" (1984)
Henryk Stażewski, „Kompozycja geometryczna” (1984)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Współczesna". Jerzy Nowosielski, "Abstrakcja czerwona" (1995)
Jerzy Nowosielski, „Abstrakcja czerwona” (1995)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Współczesna". Richard Anuszkiewicz, "Inward Eye" (1970)
Richard Anuszkiewicz, „Inward Eye” (1970)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Współczesna". Sarah Crowner, "Bez tytułu (Spotlights)" (2013)
Sarah Crowner, „Bez tytułu (Spotlights)” (2013)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Współczesna". Stanisław Fijałkowski, "10 X 2012" (2012)
Stanisław Fijałkowski, „10 X 2012” (2012)
Wystawa i aukcja "Grafika artystyczna. Sztuka Współczesna". Wojciech Fangor, "Bez tytułu"
Wojciech Fangor, „Bez tytułu”

źródło: onet.pl, materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach