xiaomi mi 10t pro

Smartfony z dobrym aparatem fotograficznym

Nikt już sobie chyba nie wyobraża smartfona bez aparatu. A w zasadzie aparatów, bo nowoczesne urządzenia są zazwyczaj wyposażone w dwa, trzy lub nawet cztery obiektywy! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w specyfikacji aparatu oraz przyglądamy się bliżej kilku smartfonom, które robią świetne zdjęcia.

Wiele nowoczesnych smartfonów może nam z powodzeniem zastąpić lustrzankę. Jeżeli nie wyobrażamy sobie dnia bez fotografii wykonanej telefonem, warto mieć na uwadze, że na jakość zdjęć wpływa szereg opcji i czynników w aparacie. Najpopularniejszym parametrem, na jaki zwraca się uwagę jest liczba megapikseli, jednak nie może być to jedyna zmienna, dla której wybieramy konkretny model smartfona. Im więcej megapikseli, tym większe będzie zrobione przez nas zdjęcie, więc ma to szczególne znaczenie, jeśli planujemy np. wywołać fotografię lub kadrować ją na znacznym przybliżeniu.

Na jakość zdjęć wpływają m.in.:

  • Matryca – jest w pewnym sensie odpowiednikiem kliszy, występującej w aparatach analogowych. Rozdzielczość światłoczułej matrycy określa maksymalną liczbę pikseli, jaka może być wykorzystana do zapisu fotografii. Im większy jest rozmiar matrycy, tym więcej światła może na nią paść, co przekłada się na większą ilość informacji, jaką jest w stanie zarejestrować aparat.
  • Jasność obiektywu – im wyższa, tym aparat robi lepsze zdjęcia w niesprzyjających warunkach oświetleniowych, takich jak ciemne pomieszczenia, wieczór lub noc. Większa ilość wpuszczanego światła powoduje, że na zdjęciach jest mniej szumu i zdecydowanie więcej detali. Jasność obiektywu znacząco podwyższa jakość obrazu.
  • Stabilizacja obrazu – ma szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy wykonujemy fotografie spontanicznie, w ruchu lub w złych warunkach oświetleniowych. OIS, czyli automatyczna stabilizacja, zapobiega rozmazywaniu się obrazu i dostosowuje tryb pracy aparatu w taki sposób, aby jakość zdjęcia była jak najwyższa.

Poniżej przegląd kilku smartfonów, które robią świetnej jakości zdjęcia.

Zenfone 8 16GB/256GB

Zenfone 8

Smartfony Asus nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce, jednak zdecydowanie warto brać je pod uwagę, jeśli szukamy urządzenia, które wykonuje dobrej jakości zdjęcia i nagrania wideo. Producent zachwala szybkość telefonu i moc procesora, co również pozytywnie przekłada się na komfort używania aparatu. Zenfone 8 jest wyposażony w system dwóch kamer, z czego jeden obiektyw jest ultraszerokokątny. Flagowa matryca Sony® IMX686 pozwala na zarejestrowanie każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu na fotografii. Aparat z przesłoną f/1.8 charakteryzuje się odpowiednią jasnością i radzi sobie nie tylko w dobrym oświetleniu, ale także w mniej sprzyjających warunkach. Rozmiar matrycy wynosi 1/1,7”. Dodatkowymi zaletami aparatu w Zenfone 8 są: Autofocus Dual PD, korekcja dystorsji w czasie rzeczywistym oraz szczegółowe ujęcia makro z odległości 4 cm. Cena urządzenia to ok. 3,6 tys. zł.

ROG Phone 5 8GB/128GB

ROG Phone 5

ROG Phone 5 jest wyposażony w system trzech obiektywów, które spełnią oczekiwania wymagających użytkowników. Główna kamera z szerokokątnym obiektywem Sony® IMX686 64 Mpix, druga kamera typu ultrawide 13 Mpix oraz obiektyw makro stwarzają możliwość fotografowania zarówno w przeróżnych trybach ustawień, jak i warunkach. Przemyślane oprogramowanie staje na wysokości zadania – mamy do dyspozycji wiele przydatnych funkcji audio-video, takich jak chociażby swobodny i dokładny zoom, filtr wiatru, a także focus akustyczny. Smartfona kupimy w cenie ok. 3,5 tys. zł.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G 8+256GBXiaomi Mi 10T Pro 5G

Mi 10T Pro to jeden z najchętniej wybieranych smartfonów Xiaomi. Nie bez powodu! Telefon ma potrójny aparat, na który składają się: obiektyw główny 108 Mpx, obiektyw ultraszerokokątny oraz makro. Optyczna stabilizacja obrazu i obecny tryb nocy umożliwiają robienie doskonałych zdjęć, nawet w surwiwalowych warunkach. Z Mi 10T będą zadowoleni także profesjonaliści, chociażby dzięki oferowanej możliwości zapisu plików RAW. Matryca ma rozmiar 1/1,33” i rozdzielczość 108 Mpix. Obiektyw posiada przesłonę f/1.7 i ogniskową odpowiadającą 26 mm dla pełnej klatki. W parametrach Mi 10T Pro znajdziemy także m.in. autofocus z detekcją fazy. Spory zakres dynamiki urządzenia gwarantuje niezwykle ostre, szczegółowe i świetnej jakości zdjęcia w niemal każdych warunkach. Cena smartfona od Xiaomi wynosi niecałe 2,8 tys. zł.

OPPO RENO 4 Pro 5G 12/256GB

OPPO RENO 4 Pro 5G

OPPO Reno 4 Pro 5G również posiada system trzech kamer, które odznaczają się rozdzielczością: 48 Mpix, 13 Mpix oraz 12 Mpix. Aparat jest wspierany laserowym autofocusem, dzięki któremu szybko i precyzyjnie dostosujemy ostrość podczas robienia zdjęć, nawet w niekorzystnych warunkach.Stabilizacja obrazu oraz tryb nocny ułatwiają robienie efektownych zdjęć także po zmroku. Niezwykle naturalna i żywa kolorystyka, odpowiednio dobrany balans bieli oraz wysoki zakres dynamiczny pozwolą utrwalić wszystkie wspomnienia warte ich zachowania. Oprogramowanie umożliwia także zastosowanie 20-krotnego zoomu. Główny obiektyw z trzyczęściowej wysepki odznacza się wysoką jasnością o wartości f/1.7. Cena smartfona to ok. 3 tys. zł.

APPLE iPhone 12 Pro 128GB

APPLE iPhone 12 Pro

Firmy Apple można być fanem albo anty-fanem, ale dobrych aparatów w najnowszych modelach iPhone nie sposób pominąć. W przypadku „dwunastki” Pro aparat główny ma co prawda jedynie 12Mpx, ale rekompensuje je niezwykle jasna przysłona obiektywu o wartości f/1.6, autofokus z detekcją fazy oraz silna stabilizacja obrazu. Do dyspozycji mamy także obiektyw szerokokątny, teleobiektyw oraz skaner LiDAR do pomiaru głębi, dzięki któremu efektowne portrety możemy wykonywać także w nocy. Aparaty w iPhone’ach słyną ze znakomitych kolorów i odpowiedniej ekspozycji. 7-elementowy obiektyw zapewnia niespotykaną dotąd ostrość zapisywanego obrazu. System OIS dokonuje ok. 5000 korekt na sekundę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zdjęcia wychodzą jeszcze lepiej. Za iPhone 12 Pro w obniżonej cenie zapłacimy niecałe 5 tys. zł.

źródło: komputerswiat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach