klawisz windows

Prawie każdy z nas ma ten klawisz w klawiaturze. Czy wiecie, jak go wykorzystać?

Klawisz WINDOWS na naszej klawiaturze ma wiele praktycznych zastosowań, z których jednak niewiele osób korzysta. Przyznamy się szczerze, że kiedyś również rzadko go używaliśmy. To się jednak zmieniło i teraz zawsze przy pracy przy komputerze stosujemy go do wykorzystywania wielu funkcji komputera. Dzisiaj podpowiemy wam jakich.

Gdy pracujecie na wielu oknach, możecie je wszystkie rozmieścić na swoim pulpicie obok siebie. Do tego właśnie służą te skróty. Trzymając klawisz WINDOWS i używając strzałki w bok możecie ustawić okna w odpowiednich kierunkach. Na przykład, gdy macie trzy otwarte okna i na pierwszym użyjecie WINDOWS i →, na drugim WINDOWS oraz ← ↑ i trzecim WINDOWS i ←↓, to uzyskacie taki oto rozkład pulpitu:

Układ aplikacji na pulpicie

Dużo łatwiej pracuje się w ten sposób na jednym monitorze i wielu oknach. Z tego co pamiętamy, funkcję dzielenia ekranu w ten sposób na powierzchnie robocze posiadał dopiero Windows 10, więc na starszych wersjach systemu trik ten może nie zadziałać.

Sam Windows

Zamiast klikać menu Start czy znaczek Windows w dole ekranu, wystarczy wcisnąć ten klawisz, by wywołać menu Start. To również ułatwia pracę i gdy mamy już opanowany taki skrót, pozwala nam to zaoszczędzić trochę czasu podczas pracy na komputerze.

Windows + E

To kolejny skrót, z którego korzystamy bardzo często. Jego kliknięcie otwiera Eksplorator plików, a stąd możemy już przejrzeć całą zawartość naszego dysku.

Więcej skrótów klawiaturowych z klawiszem Windows

Oczywiście można wykorzystać w ten sposób dużo więcej skrótów klawiaturowych. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystujecie swój komputer i jakie zadania na nim wykonujecie. Dlatego warto tych skrótów się nauczyć i wykorzystywać te, które przydają nam się w naszej codziennej pracy.

 1. WINDOWS + L – blokowanie komputera
 2. WINDOWS + D – wyświetlanie i ukrywanie pulpitu
 3. WINDOWS + A – otwarcie centrum akcji
 4. WINDOWS + H – rozpoczęcie dyktowania
 5. WINDOWS + I – otwieranie okna ustawień
 6. WINDOWS + M – minimalizowanie wszystkich okien (WINDOWS + Shift + M aby je przywrócić)
 7. WINDOWS + O – zablokowanie orientacji urządzenia (przydatne przy tabletach z Windows)
 8. WINDOWS + R – otwarcie okna uruchamianie
 9. WINDOWS + S – otwarcie okna wyszukiwanie
 10. WINDOWS + T – przełączenie między aplikacjami na paski zadań
 11. WINDOWS + TAB – otwarcie widoku zadań

źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach