ogar polski

Polskie rasy psów, czy je znacie?

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – pisał Stanisław Jachowicz. Jego słowa doskonale odzwierciedlają naszą wiedzę na temat polskich ras psów. Dlatego chcemy przybliżyć wam nasze rodzime rasy – jest ich sześć. Z czego dwie stosunkowo nowe. Znaliście je wszystkie?

 Owczarek podhalański

Owczarek podhalański

Psy tej rasy najlepiej czują się w górach, aczkolwiek można spróbować życia w mieście, pod warunkiem, że zapewni się psu odpowiednie warunki. Trzeba przy tym pamiętać, że podhalan nie nadaje się do życia w bloku. Owczarek podhalański to okazały i dumny pies, który ze względu na swoją czujność i nieufność wobec obcych doskonale sprawdza się w roli stróża. Jest odważny, samodzielny i dość niezależny – trzeba jednak pamiętać, że cechy te mogą przysporzyć kłopotów. Owczarek podhalański jest cierpliwy wobec dzieci, inteligentny i posłuszny. Całkowicie oddany swojemu właścicielowi. Bywa jednak uparty i nie znosi przymusu. Pies może okazać się niebezpieczny dla obcej osoby, która zechce wkroczyć na powierzony mu teren.

Gończy polski

Gończy polski

Rasa uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) stosunkowo niedawno, bo w 2006 r. To łagodny, zrównoważony, ale też bardzo żywiołowy pies o silnym instynkcie łowieckim. Na polowaniu nieustraszony i bardzo cięty. W stosunku do obcych gończy polski jest nieufny, ma też silne poczucie własnego terytorium, co czyni z niego dobrego stróża. Ma mocny, piękny głos. Nie jest to pies całkowicie pozbawiony agresji, zaczepiony przez innego psa, nie będzie unikał walki. Gończy polski znakomicie radzi sobie w dziczych zagrodach, o czym świadczą wyniki konkursów dzikarzy. Dobrze sprawdza się też jako pies towarzyszący.

Polski spaniel myśliwski

Polski spaniel myśliwski

Mimo że rasa jest dość stara, do polskich psów ras myśliwskich dołączyła oficjalnie we wrześniu 2016. Polskie spaniele myśliwskie są bardzo przyjazne, spokojne, opanowane, a jednocześnie nieustępliwe i odważne. Doskonale sprawdzają się jako psy łowieckie, ale również towarzysze. Nadają się do pilnowania domu – nie są agresywne, za to nieufne w stosunku do obcych. Polskie spaniele myśliwskie to zwierzęta bardzo inteligentne, chętnie i szybko się uczą. Ze względu na myśliwską naturę potrzebują dużo ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. To pies średniej budowy – wysokość w kłębie nie przekracza zwykle 48 cm dla psa i 44 cm dla suki. Jego waga mieści się w przedziale 12 – 26 kg. Fot. pochodzi z hodowli poslich spanieli myśliwskich psm.net.pl

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

To bardzo wesoły, towarzyski i serdeczny pies, który potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jest inteligentny i chętnie się uczy, ale bywa też uparty. Już od młodości należy jasno ustalić hierarchię w stadzie i zawsze postępować stanowczo i konsekwentnie. Pony nie są psami cichymi. Często głośno obwieszczają swą radość i są bardzo czujne. Nie szczekają godzinami bez powodu, ale poinformują o każdym intruzie lub osobie zbliżającej się do pilnowanego terenu. Przywiązują się do własności swego opiekuna i doskonale bronią powierzonej im rzeczy, niezależnie od tego, czy jest to ogród, samochód, czy namiot na wystawie. Psy te posiadają bardzo silny instynkt stadny i będąc w grupie, zawsze starają się mieć wszystkich na oku, pilnują, by nikt nie zostawał z tyłu i nie odłączał się. Szczekaniem poganiają maruderów. Dotyczy to nie tylko grupy psów, ale także np. całej rodziny na wycieczce. Kto miał już polskiego owczarka nizinnego, pozostanie wierny tej rasie.

Chart polski

Chart polski

Pies obdarzony dużym temperamentem i silnym instynktem pogoni. Bardzo oddany swojemu właścicielowi, odpowiednio prowadzony jest niekłopotliwym przyjacielem i dobrym stróżem. Wobec obcych zachowuje się z rezerwą. Jest wyjątkowo pojętny i chętny do współpracy, jak na przedstawiciela tej grupy stosunkowo łatwo go układać. Chart polski jest dość powściągliwy, ale ufny i przyjazny względem osób, które zna. Nie znosi nieostrożnego czy brutalnego traktowania, natomiast z uwagi na wrodzoną pewność siebie należy postępować z nim konsekwentnie i jasno określać zasady panujące w domu. Nawet wprowadzony w Polsce zakaz polowań z chartami nie przyczynił się do całkowitego wyginięcia rasy, choć w drugiej połowie XX wieku zdawała się być na wymarciu. Na szczęście miłośnikom rasy udało się umocnić i zwiększyć jej pogłowie.

Ogar polski

Ogar polski

Spokojny, zrównoważony i bardzo towarzyski pies. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, któremu jest bardzo oddany. Ze względu na swoją niezależność i samodzielność, nigdy nie będzie bezwarunkowo posłuszny. Ten sporego wzrostu i masy pies w domu jest spokojnym i niekłopotliwym towarzyszem, nie przejawia agresji wobec ludzi ani zwierząt, pragnie przy tym kontaktów z rodziną. Zadaniem ogarów była pogoń za zwierzyną i napędzanie jej w stronę myśliwych. Pomocny w tym był piękny, donośny, modulowany głos, który posiada również współczesny ogar polski. Obecnie coraz więcej osób zaczyna doceniać ogara jako dużego psa do towarzystwa. Jest to jednak pies dla ludzi aktywnych, gdyż potrzebuje sporo ruchu. Ogar polski obecność obcych sygnalizuje szczekaniem, ale tylko do tego sprowadza się jego rola stróża.

źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach