Park Rodego

Park Rodego w Tomaszowie Maz. ma 100 lat

W styczniu 1910 roku złożony został wniosek grupy obywateli miasta na czele z doktorem Janem Serafinem Rode w sprawie stworzenia parku.Miasto Tomaszów, którego liczba ludności sięga 30 tysięcy, nie posiada publicznego ogrodu, ani parku, ani w ogóle odpowiedniego miejsca do spacerów, odpoczynku na świeżym powietrzu, publicznych zabaw itp.

Lokalizację parku zaproponowano na należącym do miasta placu przy ulicy św. Antoniego. W 1916 roku doszło do wytyczenia w tym miejscu pierwszego w Tomaszowie parku miejskiego z prawdziwego zdarzenia.

W 1919 roku obsadzono go sprowadzonymi z Warszawy drzewami i ozdobnymi krzewami. W 1930 roku postawiono tutaj pomnik Doktora Jana Rodego, jednocześnie nadając parkowi jego imię.

Przed wojną Tomaszowianie przychodzili tu chętnie na kawę, ciastka i lody oraz na potańcówki. W parkowej werandzie koncertowały orkiestry tomaszowskiej OSP i TFSJ. Po wojnie na tym miejscu stanął murowany pawilon z tarasem. Mieścił kawiarnię „Liliput”, której nazwę po rozbudowie w 1965 roku zmieniono na „Klubową”. Było to ulubione miejsce mieszkańców naszego miasta.

tekst: Bogdan Będerz

foto: własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach