Czesi, w swoim kraju, oferują wiele atrakcji. Niewątpliwie do największych z nich należy zaliczyć kuchnie czeską. Niewątpliwie fundamentem czeskiej kuchni są knedliki, to trzeba przyznać, że Czesi kochają mięso.
Dlatego też większość ich potraw zawiera wieprzowinę, wołowinę, kiełbasę, wędlinę i inne mięsiwa. Nie oznacza to, że Czesi jedzą tylko potrawy mięsne. Nie brakuje również propozycji wegetariańskich. Poniżej kilka przykładów czekich potraw, tak mięsnych, jak i wegetariańskich:
Svíčková na smetaně

Svíčková na smetaně to czeski klasyk – polędwica wołowa w sosie śmietanowym. Mięso nadziewa się słoniną i długo dusi, aby było soczyste. Przyprawia się je też kminkiem, liściem laurowym i solą. Składnikami sosu śmietanowego jest marchewka, pietruszka, seler, zioła i cytryna. Zdecydowanie nie jest proste i szybkie danie, ponieważ wymaga około trzech godzin przygotowania, ale jest mega treściwe.
Vepřo-knedlo-zelo

Tak jak na naszych polskich stołach często króluje kotlet schabowy, ziemniaki i surówka, tak w Czeczach to vepřo-knedlo-zelo. Vepřo-knedlo-zelo to po prostu pieczeń wieprzowa z ziemniaczanymi knedlami i kapustą. To koronne danie smakuje naprawdę obłędnie!
Česnekova polevka

Česnekova polevka to zupa czosnkowa. Można ją spotkać w różnych kolorach, konsystencjach i sposobach podania. Czasami zawiera grzanki, wędlinę i ser już w sobie, a czasami te dodatki są podawane obok w miseczce. I tutaj mamy przykład czeskiego humoru, bo Czesi uważają tę zupę za… afrodyzjaka! Zupy warto spróbować w zimie, kiedy chcemy się rozgrzać. Oprócz czosnkowego bulionu, do zupy dodaje się surowego jajka.
Zelňačka

Zelňačka to po prostu czeski kapuśniak. Bazę kapuśniaka tworzy obfita ilość kiszonej kapusty z dodatkami takimi jak wędzona kiełbasa, ziemniaki, śmietana, a czasem i grzyby. Czeski kapuśniak (tak jak każdy inny) najlepiej smakuje na drugi dzień, odgrzewany. Czesi mówią, że zelňačka jest bardzo dobra na kaca.
Utopenec

Utopenec to małe kiełbaski wieprzowe z kawałkami słoniny, nadziane piklami. Jest to przekąska serwowana w słoikach w zalewie octowej. Często można ją zobaczyć na czeskich stołach w gospodach, gdzie ludzie siedzą przy kuflu piwa. Te podawane są na zimno kiełbaski w occie, są chyba jednym z najbardziej ulubionych przysmaków Czechów. Przypisano je nawet do listy tradycyjnych specjalności kraju.
Smažený sýr

Smažený sýr to jedno z naszych ulubiony czeskich dań wegetariańskich. ser jest smażony na głębokim oleju. Smažený sýr podaje się zazwyczaj z frytkami i sosem tatarskim.
Knedliki

Kiedy myślimy o czeskim jedzeniu, to pierwsze, co nam przychodzi to głowy to właśnie knedliki. Kluski w formie knedlików to klasyka i punkt obowiązkowy podczas wyjazdu do naszych południowych sąsiadów. Robi się je z gotowanych ziemniaków (bramborový knedlík), albo z mąki (houskový knedlík). Zazwyczaj spotykane są w kształcie sporego walca krojonego przed podaniem na plastry. Knedliki podawane na deser nadziewane są owocami. Podróż do Czech bez knedlików się nie liczy ;). Smakują naprawdę nieziemsko!
Kulajda

Kulajda to gęsta, kremowa zupa z ziemniaków i grzybów, przyprawiona koperkiem, kminkiem, octem i zwieńczona delikatnym jajkiem oraz kwaśną śmietaną. Danie idealne na zimowe dnie. Podana ze świeżym pieczywem, smakuje wyśmienicie.
Hermelin

Hermelin to czeska wersja sera typu camembert. My w domu najczęściej zapiekamy camembert i jemy go z bagietką czosnkową i marchewką. Czesi swój ser marynują. Umieszczają go w specjalnym słoiku z olejem, ziołami i przyprawami takimi jak czosnek, ziela angielskie, cebula i papryka. Hermelin to przystawka idealna do piwa, którego Czechy są przecież niekwestionowanym królestwem.
Bramborak

Bramborak to po prostu nasz polski… placek ziemniaczany. W sumie nic odkrywczego, chociaż te czeskie placki są zazwyczaj mocno doprawiane czosnkiem i kminkiem. Bramborak jest też większy i grubszy niż nasz rodzimy placek ziemniaczany. Czasami można też spotkać wersję, w której do ciasta dodaje się kapustę lub ser feta.
źródło: https://okularynaswiat.pl/