szkodliwe produkty

Najgorsze produkty dla twojego serca. Czego unikać?

Zielone warzywa, łosoś na parze, włoskie orzechy… Gdyby twoje serce miało wybór, odżywiałoby się zgodnie z dietą DASH, stworzoną z myślą o chorych na nadciśnienie. Niestety, to nie ono podejmuje decyzję… Poznaj siedem produktów najgorszych dla twojego serca.

Produkty szkodliwe dla serca – przetworzone mięso

Amerykanie mają bekon, który dodają absolutnie do wszystkiego łącznie z pancakami i donutami, a my białą, krakowską, kabanosy, parówki i boczek. Łącznie zjadamy około 19 kg kiełbasy rocznie! Niestety, przetworzone produkty mięsne zawierają przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, które zwiększają ryzyko miażdżycy, a więc zawału serca i udaru mózgu. Biorąc pod uwagę, że ich przydatność do spożycia została zwiększona przez wędzenie, solenie i konserwanty, to ryzyko rośnie. Szacuje się, że mięso przetworzone może zawierać nawet 400 proc. więcej soli niż świeże mięso czerwone, co wiąże się z zagrożeniem wystąpienia nadciśnienia tętniczego i chorób serca.

Produkty szkodliwe dla serca – deep frying

Nie chodzi nam wyłącznie o frytki czy skrzydełka kurczaka, ale tempurę, pączki, cebulowe krążki, a nawet jajko po szkocku. „Deep frying”, czyli smażenie w głębokim tłuszczu, jest czymś, co kochają Amerykanie. A jak pokazują statystyki w Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób umiera z powodu problemów z sercem, pomimo znacznych postępów w leczeniu dysfunkcji mięśnia sercowego.

Dlaczego smażenie w głębokim oleju jest tak niebezpieczne? Po pierwsze, znacznie zwiększa kaloryczność dania, po drugie – smażone produkty spożywcze są zazwyczaj bogate w tłuszcze trans, czyli utwardzane oleje roślinne, które są związane ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, w tym chorób serca, raka, cukrzycy i otyłości. Spożywanie znacznych ilości tłuszczów trans podwyższa stężenie tzw. złego cholesterolu (LDL) i obniża poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) w surowicy krwi, a więc sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych w naszych tętnicach.

Produkty szkodliwe dla serca – alkohol

Powiedzenie: wszystko z umiarem w tym wypadku się nie sprawdza. Dla naszego serca – im mniej alkoholu, tym lepiej. Najlepiej zero. Dlaczego? Prawdopodobieństwo udaru niedokrwiennego u regularnie pijących jest 1,6-krotnie większe, a krwotocznego ponad dwukrotnie większe niż u pozostałych osób. Poza tym picie może prowadzić do kardiomiopatii alkoholowej. To ciężka choroba mięśnia sercowego, która powoduje jego nieprawidłowe kurczenie się i niewydolność krążeniową. Nadużywanie alkoholu przyczynia się też do nadciśnienia tętniczego i zwiększa ryzyko migotania przedsionków, najczęstszego zaburzenia rytmu serca.

Produkty szkodliwe dla serca – sól

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezpieczna ilość spożytej dziennie soli nie powinna przekraczać 5 gramów. To tyle co jedna płaska łyżeczka od herbaty. Niestety, przeciętny Polak zjada jej dwa, a nawet trzy razy tyle. Jak to możliwe? Ponad połowa soli w naszej diecie może nie pochodzić bezpośrednio z solniczki, ale żywności przetworzonej: batoników, zup instant, sosów, konserw, serów, a nawet płatków śniadaniowych.

Jak pokazują dowody naukowe, regularne spożywanie nadmiaru soli zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, które jest główną przyczyną udarów mózgu, a także jedną z głównych przyczyn zawałów i niewydolności serca. Co możesz zrobić? Po pierwsze, gotuj sam i unikaj żywności przetworzonej. Po drugie, czytaj etykiety. Po trzecie, zaprzyjaźnij się z solą o obniżonej zawartości sodu. Na koniec zafunduj kubkom smakowym moc przypraw: bazylię, kmin rzymski, kurkumę.

Produkty szkodliwe dla serca – cukier

Kolejny cichy zabójca, do którego Polacy ewidentnie mają słabość. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada średnio 40 kg cukru rocznie – to dwa razy więcej niż dopuszczalna norma ustalona przez Światową Organizację Zdrowia. I pomyśleć, że w latach 50. XX wieku spożycie cukru na głowę wynosiło zaledwie 21 kg! Po raz kolejny winowajcą jest żywność przetworzona – jogurt owocowy ma w sobie średnio sześć łyżeczek cukru, a puszka coli 10!

Jak „przecukrzona dieta” wpływa na twój organizm? Wysokie spożycie cukru dodanego, a zwłaszcza napojów słodzonych, prowadzi do rozwoju otyłości, zaburzeń w gospodarce lipidowej, a także zwiększa ciśnienie tętnicze oraz indukuje insulinooporność i stan zapalny naczyń. W efekcie otyłość, cukrzyca, zawały serca i udary mózgu.

Produkty szkodliwe dla serca – energetyki

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, jak również Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, od dłuższego czasu mają na celowniku napoje energetyzujące. Kolejne badania naukowe potwierdzają, że picie energetyków kurczy naczynia krwionośne, prowadząc do wzrostu ciśnienia tętniczego i zwiększenia ryzyka zawałów serca i udarów mózgu.

Jedno z ostatnich badań, opublikowane na łamach „Journal of the American Heart Association”, wskazuje na to, że spożycie 946 mililitrów napojów energetycznych w czasie krótszym niż 60 minut zwiększyło ryzyko zaburzeń rytmu serca przez kolejne cztery godziny. Zdaniem naukowców niebezpieczna jest nie tyle kofeina, co środki pobudzające, takie jak guarana i tauryna, a także substancje słodzące.

Produkty szkodliwe dla serca – fast food

Masz słabość do hamburgerów, pizzy, a o wschodzie słońca nie odmówisz sobie kebabu? Fast food jest niczym innym jak mieszanką węglowodanów, tłuszczów nasyconych i soli przy niewielkiej wartości odżywczej. Odżywiając się w ten sposób narażasz się na otyłość, której konsekwencją są inne choroby cywilizacyjne, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, choroby serce i wątroby.

Co ciekawe, australijskie badania opublikowane na łamach „European Heart Journal” pokazały, że obszary z większą liczbą restauracji typu fast food cechują się większą liczbą zawałów serca. Naukowcy wyliczyli, że każda nowa restauracja typu fast food to w skali roku cztery dodatkowe zawały serca na 100 tys. mieszkańców! Czy to znaczy, że powinieneś zmienić adres zamieszkania? Nie, po prostu ich nie odwiedzaj.

źródło: zywienie.medonet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach