ASUS ACRNM

Laptop jakiego jeszcze nie było

Ten laptop jest nie tylko urządzeniem. Jest przede wszystkim doświadczeniem i to od momentu otworzenia opakowania. ASUS stworzył model ROG Zephyrus G14-ACRNM i połączył w nim świat mody i technologii.

Design laptopów jest zazwyczaj bardzo bezpieczny. Jeśli ktoś chce się wyróżnić, to przekroczenie tej projektowej granicy musi być odważne i zdecydowane. Takim krokiem może być oddanie projektu w ręce uzdolnionego designera, ale ASUS zaryzykował jeszcze więcej i stworzenie nowego laptopa zlecił projektantowi związanemu głównie z modą.

Stworzeniem nowego modelu z serii ROG Zephyrus zajął się ACRONYM. Firma stworzona w 1994 roku przez Errolsona Hugha oraz Michaela Sachenbachera początkowo zajmowała się tworzeniem ubrań. Specjalnością były futurystyczne kurtki. Projekty od początku zaczepiały o technologię, jednak ten romans w kolejnych latach się mocno rozwinął. ACRONYM ma na koncie nie tylko współpracę z Nike, ale także z twórcami gier. Wśród nich był jeden z największych wizjonerów z branży Hideo Kojima, który zaprosił projektantów do swojej najnowszej gry Death Stranding. Ubrania stworzone przy okazji gry wyprzedały się w momencie i to pomimo cen w okolicach 8000 zł. ACRONYM ma również współpracować z twórcami Cyberpunk 2077.

Postacią, która jest główną twarzą marki jest Errolson Hugh. Charyzmatyczny lider nazywany jest “ulubionym projektantem twojego ulubionego projektanta”. Ubrania zdobywają laury wśród krytyków, a także są noszone przez celebrytów na czele z Travisem Scottem czy Jasonem Stathamem. Patrząc na jego projekty stworzenie sprzętuybyło więc naturalnym krokiem i tak właśnie powstał pomysł na zbudowanie wyjątkowego ROG Zephyrus.

Określenie wyjątkowy jest dziś mocno wyświechtane, ale nie sposób znaleźć innego słowa, patrząc jak zbudowany jest ten laptop. Zwykle unboxingi to nudny proces, zarówno ten samodzielny, jak i ten oglądany na YouTubie. Jednak tu jest kompletnie inaczej. Otwieranie ROG Zephyrus G14-ACRNM to doświadczenie. W samym opakowaniu jest już ukryte kilka zaskakujących elementów. Takich jak choćby airpak, w którego zapakowany jest laptop. Jest on specjalnie zaprojektowaną folią bąbelkową chroniącą laptop i akcesoria. Jednak może on być traktowany jako etui na niego, a także integralna część designu.

To nie wszystko, ponieważ w opakowaniu znajdziemy także kartkę z szyfrem. Zadaniem użytkownika jest złamanie tajemniczego kodu. Innym elementem jest pendrive, który poza podstawową funkcją przechowywania danych może służyć jako element ubioru. Wszystko dlatego, że pendrive znajduje się na specjalnym sznurku, tworząc unikatowy naszyjnik. Patrząc jednak na całość projektu i mnogość znaczeń można domyślić się, że pendrive ma drugie dno, ale do niego wrócimy za chwilę.

Wzrok przyciąga także logo i hasło Reality Modeling Tool. Zbiór pozornie nieznaczących kresek jest także elementem niespodzianki. Jak tłumaczył jeden z designerów współpracujących przy projekcie z Errolsonem Hugh – David Rudnick – logo ma nawiązywać do konstrukcji laptopa oraz tego, w jaki sposób użytkownik wchodzi w interakcje z laptopem. Oddziaływanie pomiędzy maszyną a człowiekiem zachodzi w dwie strony i to właśnie chcieli przekazać nam projektanci.

Sama obudowa laptopa zyskała także szereg elementów wzbogacających oraz rozbudowujących pierwotny model ROG Zephyrus. Jeszcze przed otwarciem uwagę zwraca nieszablonowa typografia. Zarówno pod spodem, jak i na bokach laptopa. Bardzo unikalnie wygląda choćby nazwa urządzenia znajdująca się na bocznej zewnętrznej ściance ekranu. Po otworzeniu laptopa nie znajdziemy typowego dla tego typu urządzeń logo marki pod ekranem. Pod spodem natomiast zobaczyć można szereg dokładnie zaprojektowanych symboli wzmacniających odbiór urządzenia.

Na nowo postanowiono również wykorzystać panel AniMe Matrix LED. Projektanci zasadniczo nie zmienili konstrukcji panelu doceniając dzieło ASUSa. Świetlny ekran umieszczony na zewnętrznej obudowie pozwala wyświetlać gotowe lub samodzielnie stworzone napisy oraz grafiki. To sposób na przekazanie informacji np. “proszę nie przeszkadzać”, jak i sposób na wyrażenie samego siebie. Zestaw gotowych grafik daje naprawdę spory wybór, więc codziennie możemy customizować wygląd laptopa.

Dalszy ciąg magii dociera do nas po otworzeniu laptopa. Zamiast klasycznej klawiatury znajdziemy tam kolorowe klawisze połączone z klasycznymi czarnymi przyciskami. To połączenie ma wskazywać, że nic w tym modelu nie jest zwyczajne. Ma stanowić nie tylko element designu, ale także poprawić ich użyteczność. Specjalnie wyróżnione są choćby klawisze 1,2 i 3 stanowiąc ukłon w stronę graczy, którzy używają ich podczas grania. Same kolory nie zostały dobrane przypadkowo i każdy z nich ma wyjątkowe znaczenie, takie jak choćby kolor kuromasu, czyli odwołanie do japońskiej sosny czarnej. Wszystkie odwołują się do natury – wizyt w lesie. Ma to powodować zmaksymalizowanie doświadczenia na linii maszyna – człowiek.

Po uruchomieniu laptopa trafiamy na jeszcze jeden wyjątkowy element, czyli specjalnie stworzony pod urządzenie system The Brain. Jest to stworzone przez brata Errolsona Hugha wizualne narzędzie do organizacji przypominające nieregularną mapę myśli. Można w niej umieszczać różne elementy i etapy pracy, a także dodawać elementy wizualne takie jak filmy czy zdjęcia. System także stanowi rozwiązanie tajemnicy pendrive’a, na którym ukryty jest projekt twórców laptopa. Dostajemy więc z urządzeniem dostęp do ich Brain i tego, co kryło się za kulisami tego przedsięwzięcia.

Twórcy zapytani o to, dla kogo stworzony jest laptop, wskazali osoby zajmujące się projektami kreatywnymi. Jednak nie do końca chcą wskazywać jeden kierunek, także z tego względu, że dziś jednego dnia ktoś może chcieć tworzyć muzykę, a drugiego projektować gry. Specyfikacja ROG Zephyrus G14-ACRNM pozwala na wykorzystanie tego laptopa zarówno w pracy, jak i w rozrywce. Jest to najmocniejszy obecnie 14- calowy laptop na rynku. We wnętrzu znajdziemy najnowszy procesor AMD RYZEN, kartę graficzną NVIDIA RTX 2060, a także 32GB RAM i szybki dysk SSD. To połączenie usatysfakcjonuje więc najbardziej wymagających użytkowników.

Niestety na rynku technologii coraz rzadziej dochodzi do niespodzianek. Projekty są wtórne i przewidywalne. ASUS ROG Zephyrus G14-ACRNM to niesamowity powiew świeżości. Laptop nie dość, że posiada potężną specyfikację, to jeszcze wygląda olśniewająco oraz zawiera szereg zaskakujących elementów. To naprawdę coś więcej niż maszyna, to doświadczenie.

Materiał powstał przy współpracy z firmą ASUS.

Źródło: ASUS Republic of Gamers, noizz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach