Krwawy owoc. 5 powodów, przez które powinieneś przestać jeść awokado

Pasta na kanapki, sos guacamole, koktajle, czy jako dodatek do sałatek i wielu innych dań. Niesłabnąca moda na ten zielony, tropikalny owoc trwa od lat i wynika przede wszystkim z jego szerokich zastosowań oraz zdrowotnych i odżywczych właściwości. Każde awokado ma jednak dwa końce. A tym mniej znanym jest uprawa, która degraduje środowisko.

Osoby chcące żyć w zgodzie z naturą nie mają łatwo. Rezygnują z mięsa i przerzucają się na dietę roślinną, której jednym z najpopularniejszych elementów jest właśnie awokado. Nagle okazuje się, że zamiast ulżyć planecie… szkodzą jej. I to nie są drobnostki. Za produkcją awokado stoi dramat ludzi, wylesianie terenów, a nawet kartele narkotykowe.

Mroczna strona awokado
Pewnie nikt maczający nachosy w guacamole nie zastanawiał się nad tym, jak powstaje główny składnik zielonego sosu. W internecie znajdziemy sporo informacji na temat awokado, którego uprawa jest niezwykle wymagająca. Oto 4 dające do myślenia aspekty uprawy „masła Boga”, jak określali je Aztekowie (jego polska, ale nieużywana nazwa to smaczliwka):

1. Woda
Awokado ma ogromne pragnienie. „Dwa razy więcej niż naturalny las. Do wyprodukowania pół kilograma awokado, czyli około trzech dorodnych sztuk, potrzeba aż 272 litrów wody. 'Pobierana’ jest z rzek i podglebia . Zwiększa się zatem ryzyko susz i pożarów”.

2. Lasy
Jednym z najgorszych skutków mody jest deforestacja pod uprawę sadów m.in. w stanie Michoacán w Meksyku (eksportuje milion ton awokado rocznie – najwięcej na świecie). „
Odbywa się to z pogwałceniem prawa, którego władze nie są w stanie wyegzekwować. Rocznie we wspomnianym stanie wycina się 20 000 ha lasów, z czego od 6000 do 8000 ha związanych jest z uprawą zielonych owoców. Czy to dużo? 20 tys. ha to mniej więcej tyle co powierzchnia Opola i Białegostoku łącznie”. Do tego dochodzi degradacja gleby, a zwierzęta tracą swoje domy.

3. Lokalsi
Uprawa awokado odbija się na zdrowiu nie tylko rolników, ale i okolicznych mieszkańców. Producentom zależy na jak najdorodniejszych owocach, więc plantacje spryskiwane są pestycydami. Na tym etapie nikt nie żałuje pieniędzy na środki ochronne roślin. Problem w tym, że potem rolnicy chorują na nowotwory, astmę, mają problemy ze skórą, a ich dzieci rodzą się z deformacjami.

4. Kartele narkotykowe
Popyt zwęszyły również meksykańskie kartele narkotykowe. Ze względu na warunki geograficzne, w Michoacán produkuje się nie tylko zakazane substancje, ale i uprawia legalne awokado. Generalnie jest jak w serialu „Narcos” – na południu Meksyku rządzą kartele (Familia Michoacana i Caballeros Templarios), które żyją ze ściągania haraczów od wszystkich przedsiębiorców – również od koncernów i plantatorów awokado. Jeśli ktoś nie chce płacić, jest mordowany lub porywany dla okupu. W tej części świata to codzienność.

5. Środowisko
Do tego musimy doliczyć jeszcze obciążający planetę koszt transportu, opakowań, magazynowania, a także energia użyta do trzymania owoców w warunkach chłodniczych. Na szczęście nie każde awokado dostępne w polskich sklepach pochodzi z Ameryki Łacińskiej, co nie znaczy, że nie mogą do nas trafiać za pośrednictwem m.in. Niemiec i Holandii.

Myśl globalnie, kupuj lokalnie
To jeden z wielu produktów w sklepach, którego pochodzenie jest mocno kontrowersyjne. Nie tak dawno temu podobna burza przeszła przez media w związku z olejem palmowym, który powstaje kosztem życia arangutanów. Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z tego jak negatywny wpływ na mieszkańców Peru i Boliwii ma światowy popyt na komosę ryżową (quinoa). Większości z nich już nie stać na ich własny wyrób, zastępując ją chlebem i makaronem. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze jedzenie w jak najmniejszym stopniu szkodziło planecie, powinniśmy przede wszystkim skupiać się na sezonowym, lokalnym jedzeniu – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace.

Im dłuższy jest łańcuch dostaw i jest więcej pośredników, tym trudniej uchwycić to, co się dzieje po drodze i nasz wpływ na to, co mamy na talerzu, jest mniejszy. Zastąpienie awokado np. bobem od znajomego rolnika sprawia, że mamy czystsze sumienie i odrobinę pomogliśmy planecie. Ale tak naprawdę potrzebna jest zmiana całego systemu produkcji żywności, a do tego decyzje konsumenckie nie wystarczą, potrzebne są działania polityczne.

Krzysztof CiborGreenpeace

Jedynym wyjściem z przedstawionej wyżej sytuacji wcale nie jest całkowita rezygnacja z awokado, którego produkcja daje też przecież pracę (a region Michoacán już teraz jest biedny), a sam owoc jest ważnym składnikiem wegańskiej diety.

Czy postawić krzyżyk na awokado?
Jeśli już chcemy kupić nasz ulubiony owoc, sos, czy pastę, to miejmy jednak zawsze z tyłu głowy to, co wyprawia się w Chile i Meksyku. Powinniśmy zwracać uwagę na etykietę (najlepiej jakby był napis „Fair Trade”) i wybierać awokado pochodzące z bliższego nam rejonu świata np. z Hiszpanii, Sycylii, Turcji czy Izraela.– Kupując awokado, które nie jest z Ameryki, a z Europy lub Bliskiego Wschodu, mamy przynajmniej pewność, że wytworzyliśmy mniejszy ślad węglowy. Transport przez ocean na pewno emituje więcej dwutlenku węgla niż transport z Hiszpanii. Możemy też przypuszczać, że przynajmniej w przypadku tego kraju, kwestie pracownicze i pestycydów, są lepiej kontrolowane ze względu na to, że znajduje się w Unii, gdzie regulacje są dość silne – podkreśla mój rozmówca.

Awokado to najpopularniejszy owoc sprowadzany do USA. Amerykanie importują go w większej ilości niż banany (2,7 miliarda dolarów kontra 2,3 mld), ale lubi go również cały świat. Trend jest bardzo rozwojowy. Jego produkcję zwiększa nie tylko Hiszpania, ale i Turcja. Oby tylko nie powtórzyła się sytuacja znana z Meksyku.

źródło: natemat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach