Polacy i alkohol

Jak często piją Polacy i czy wstydzą się do tego przyznać?

Powiedzieć, że Polacy piją alkohol, to jakby nie powiedzieć nic. Na przestrzeni blisko 10 lat zmieniła się kultura picia trunków zawierających procenty. Co lubimy wypić? Czy zbyt często sięgamy po napoje wyskokowe?

Według najnowszych badań CBOS, większość Polaków, bo aż 56 proc. deklaruje, że alkohol spożywa okazjonalnie. Tylko 8 proc. twierdzi, że sięga po niego często. Z kolei 33 proc. ankietowanych unika okazji do picia lub w ogóle nie bierze alkoholu do ust.
4 proc. badanych nie omijają okazji do napicia się. Taka sama liczba osób zadeklarowała, że lubi wypić, jeżeli jest ku temu ważny powód. Aż 56 proc. lubi sięgnąć po alkohol, kiedy jest dobra okoliczność, ale nie zdarza im się to często. Obecnie mamy też więcej abstynentów. U kobiet jest to 21 proc., a wśród mężczyzn 10 proc. nie pije alkoholu w ogóle.

Najczęściej po trunki z procentami sięgają niewykwalifikowani robotnicy, bezrobotni oraz pracujący na własny rachunek. Najmniej piją pracownicy administracyjno-biurowi, renciści i gospodynie domowe.

Najbardziej popularnym trunkiem wśród Polaków jest piwo. Wybiera je 39 proc. ankietowanych. Kolejne miejsce zajmuje wino (25 proc.) i wódka (16 proc.). Tylko 11 proc. osób sięga po alkohole wysokogatunkowe jak np. whisky, koniak. Panie spożywają najczęściej wino (45 proc.), z kolei najwięcej panów sięga po piwo (56 proc.).

Aż 25 proc. ankietowanych zadeklarowało, że raz w tygodniu pije piwo. Tylko 3 proc. osób spożywa wino raz w ciągu siedmiu dni. Alkohol najczęściej pijemy w mieszkaniu (74 proc.). Z kolei 8 proc. badanych wybiera restauracje, puby 9 proc. osób. 4 proc. Polaków spożywa trunki z procentami na wolnym powietrzu.
49 proc. naszych rodaków pije alkohol razem ze znajomymi, 48 proc. robi to z rodziną. Tylko 4 proc. osób raczy się napojami alkoholowymi w samotności.
Wedle naszej subiektywnej opinii pijemy bardzo mało (54 proc.). 44 proc. ankietowanych uważa, że spożywamy mało alkoholu. Tylko 1 proc. odpowiedziało, że konsumujemy za dużo trunków z procentami.

źródło: ckm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach