George Jung

George Jung nie żyje. Historię jego życia ukazał film „Blow”

George Jung, który zarobił miliony dol. na przemycie kokainy, zmarł w wieku 78 lat. Jung był jednym z najbliższych współpracowników Pablo Escobara, a przez pewien czas również jedynym Amerykaninem pracującym dla słynnego kartelu z Medellín. Mężczyzna zarobił na handlu narkotykami około 100 mln dol. – wszystko jednak stracił. Na podstawie jego historii powstał oparty na faktach scenariusz filmu „Blow” z 2001 r., w którym w postać Junga wcielił się Johnny Depp.

George Jung na pokazie filmu "Blow" w 2018 r.
George Jung na pokazie filmu „Blow” w 2018 r. – Greg Doherty/Getty Images / Getty Images

George Jung, przemytnik kokainy, który u szczytu swojej kryminalnej kariery w latach 70. i 80. zarabiał na przemycie miliony dol. dziennie, zmarł w środę w hospicjum w swoim rodzinnym mieście Weymouth w stanie Massachusetts – podaje „New York Times”. Jung miał 78 lat. Jego śmierć potwierdziły w mediach społecznościowych również bliskie mu osoby.

Wpis z informacją o śmierci opublikowano także z jego oficjalnego konta na Instagramie. Oficjalna przyczyna śmierci nie została podana do informacji publicznej. Jak poinformował amerykański portal TMZ, Jung miał cierpieć na niewydolność wątroby oraz nerek.

George Jung zbił fortunę dzięki współpracy z kartelem z Medellín założonym na początku lat 70. przez Pablo Escobara, kolumbijskiego barona narkotykowego nazywanego „królem kokainy”. Kartel ten działał na terenie Kolumbii, Boliwii, Ameryki Środkowej, USA, Kanady i Europy. W szczytowym momencie działalności kartel z Medellín przynosił dziennie 60–100 mln dol. zysków.

Jung był jednym z najbliższych współpracowników Escobara, a przez pewien czas również jedynym Amerykaninem pracującym dla kartelu. Z tego względu Escobar nadał mu przydomek „Boston George” (drugim jego pseudonimem był „El Americano”).

Przemytnik zyskał rozgłos po tym, jak w Hollywood powstał film opowiadający o jego życiu. Mowa o produkcji „Blow” z 2001 r., w której w postać George’a Junga wcielił się Johnny Depp. Film, wyreżyserowany przez Teda Demme’a, był filmową adaptacją książki Bruce’a Portera z 1993 r. („Blow: How a Small-Town Boy Made $100 Million With the Medellín Cocaine Cartel and Lost It All”, z ang. „Blow: Jak chłopak z małego miasteczka zarobił 100 milionów dolarów w kartelu kokainowym z Medellín i stracił wszystko”).

Podczas współpracy z kartelem z Medellín Jung zarobił na handlu narkotykami około 100 mln dol., które ulokował w panamskim banku. Wszystko jednak stracił.

W filmie dowiadujemy się, że George Jung (Johnny Depp) w dzieciństwie zaznał wielu trudów wynikających z życia w biedzie. Jako dorosły człowiek wszystkie swoje siły przeznacza na zarobienie pieniędzy – już nigdy więcej nie chce doświadczyć życia w nędzy. Chłopak decyduje się zająć handlem marihuaną i zaczyna rozprowadzać narkotyki w Kalifornii.

Młody Jung zdobywa coraz więcej klientów, a jego dochody wzrastają z dnia na dzień. Znajduje doskonały sposób na przemycanie narkotyków: przemyca je w bagażu swojej dziewczyny, Barbary Buckley (w tej roli Franka Potente), która jest stewardesą i nie musi obawiać się kontroli. Mimo to George zostaje aresztowany. Po wyjściu z więzienia nie rezygnuje jednak z dotychczasowego sposobu zdobywania pieniędzy – decyduje się jedynie na zmianę towaru.

Jung udaje się do Kolumbii i nawiązuje kontakt z Pablo Escobarem (Cliff Curtis). Poznaje tu również swoją przyszłą żonę, Mirthę Jung (w tej roli w filmie widzimy Penélope Cruz). Razem rozprowadzają ponad połowę kokainy, która trafia w tym czasie na amerykański rynek. Mężczyzna wchodzi w świat wielkich pieniędzy, ale i bezwzględnych reguł, w którym ryzyko jest ogromne.

George zdobywa wymarzoną fortunę, ale nie zaznaje szczęścia. Przyjaciele go oszukują, a żona okazuje się interesować wyłącznie zarobionymi pieniędzmi.

W 1987 r., kiedy Jungowi skończyły się pieniądze, postanowił zorganizować jednorazowy przerzut narkotyków, by podreperować swój budżet. Został jednak aresztowany. Po wyjściu z więzienia próbował krótko pracować, ale szybko powrócił do starego biznesu. W 1994 r. ponownie trafił do więzienia za przemyt kilkuset kg kokainy – tym razem został jednak skazany na sześćdziesiąt lat więzienia.

W czasie procesu zeznawał przeciwko Carlosowi Lehderowi, który wprowadził go do kartelu z Medellín. Dzięki tym zeznaniom uzyskał zmniejszenie wyroku do lat dwudziestu. Wyszedł na wolność 2 czerwca 2014 r., mając 71 lat. Dwa lata później ponownie trafił do więzienia w związku z naruszeniem ustaleń zwolnienia warunkowego.

Jung zmarł 5 maja 2021 r. w hospicjum w swoim rodzinnym mieście Weymouth w stanie Massachusetts.

źródło: NYT, tmz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach