Ukraina wojna

Fotoreporterzy wojenni, narażają życie by pokazać oblicza wojny. Poznaj ich.

Fotoreporter wojenny, kto to taki? W czasie, gdy technologia telefoniczna stała się wszechogarniająca, formuła fotoreportera wojennego dość znacząco się zmieniła. Dziś, niemal w każdym zakątku ziemi, ludzie zaopatrzeni są w smartfony, telefony z aparatami fotograficznymi i każdy z nich może robić i robi zdjęcia otaczającej ich rzeczywistości. Wojna taką rzeczywistość tworzy a technologia transmisji danych, portale społecznościowe umożliwiają szybkie pokazanie zdjęć.

Niemniej, na świecie istnieje szeroka grupa fotografów, którzy specjalizują się w formule wojennego reportażu. Po co fotografować konflikty zbrojne?

„Trzeba o tym mówić. Jeżeli się o tym nie mówi, więcej zła może przemknąć niezauważone. My jako ludzie, którzy żyjemy w bardzo uprzywilejowanej części świata – i mówię tu też o Polsce – w jakimś stopniu bierzemy odpowiedzialność za to, co się dzieje na świecie. I powinniśmy reagować, jeżeli tylko mamy taką możliwość” – uważa Michał Zieliński polski fotoreporter wojenny.”

Wielu spośród fotoreporterów wojennych nie chce, by ich tak nazywać, bowiem fotoreportaż wojenny to nie jedyna ich pasja w fotografii. Krzysztof Miller (autor fotoreportaży m. in. z wojen w Bośni, Gruzji, Czeczeni i kilkunastu innych) wielokrotnie mówił, że fotoreporterem wojennym się bywa, a nie, że się jest.

Trzeba sobie zdawać również sprawę z tego, że tylko niewielki procent zdjęć zrobionych w czasie wojen służy publikacji w mediach. Gro z nich to dokumentacja okropności wojen i stanowią bezpośrednie dowody zbrodni dla różnego rodzaju komisji, organizacji i sądów, które zajmują się ściganiem tych, którzy się ich dopuścili. Dlatego praca fotoreporterów wojennych jest niezwykle ważna i cenna.

Poniżej przedstawiam kilku fotografów, którzy aktualnie przebywają w Ukrainie i bezpośrednio ją dokumentują i przekazują na bieżąco relacje, zobacz, zostaw like, doceń Ich pracę:

Aris Messinis

Lynsey Addario

Matthew Cassel

Evgeniy Maloletka

Pierre Crom

Emilio Morenatti

Wolfgang Schwan

Vadim Ghirda

Alex Lourie

Wojciech Grzedziński

Jędrzej Nowicki

Anastasia Vlasova

Mstyslav Chernov

Julia Kochetova

Carlos Barria

Erin Trieb

Salwan Georges

Rafael Yaghobzadeh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach