Anna Jarvis

Dzień Matki skąd się wziął, historia kobiety która wymyśliła Dzień Matki

Dzień Matki 2021 r. obchodzony będzie skromniej niż w latach poprzednich. Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 znów zelżały, ale rozmaite fiesty dla uhonorowania naszych najcudowniejszych na świecie mam raczej nie mają szans się odbyć. Może to i dobrze? Wiemy, że kobieta, która Dzień Matki wymyśliła – Anna Jarvis – była niezadowolona z jego komercjalizacji, żałowała swojego pomysłu i w ostatnich lat nawoływała do jego bojkotu.

Pamiątkowy Dzień Matki

Anna Jarvis była jednym z 13. dzieci swojej mamy, spośród których tylko czwórka dożyła dorosłości. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1864 roku, zmarła z powodu niewydolności serca w wieku lat 84.

Przez całe życie silnie związana była ze swoją matką – aktywistką społeczną i udzielającą się w metodystycznym Kościele założycielką Klubu Pracy Dnia Matki. Podczas jednej z modlitw w szkółce niedzielnej, mama 13-letniej wówczas Anny wypowiedziała zdanie, które w dziewczynce zostało na zawsze.

„Mam nadzieję i modlę się, aby ktoś kiedyś wymyślił pamiątkowy Dzień Matki, który upamiętni ich niezrównaną służbę, jaką wykonują dla ludzkości w każdej dziedzinie życia. Zasługują na to”

Anna przypomniała sobie o tym życzeniu trzy lata po śmierci matki. W maju 1908 roku zorganizowała w metodystycznym biskupstwie mszę w intencji matki swojej i wszystkich innych. Każdej z biorących udział w wydarzeniu osób wysłała też białe goździki i postanowiła, że ceremonia ma odbywać się zawsze w drugą niedzielę maja, czyli w okolicach rocznicy śmierci jej mamy.

Dzień Matki świętem stanowym

Uważała, że ofiarowanie uczestnikom mszy goździka było strzałem w dziesiątkę: biel kwiatu symbolizowała według niej prawdę, czystość i poświęcenie matczynej miłości; jej zapach, pamięć o niej i jej modlitwy. – Goździk nie upuszcza płatków, ale przytula je do siebie, gdy więdnie. I tak też matki przytulają swoje dzieci do serc, a ich matka nigdy nie umiera – mówiła.

Popularność wymyślonego przez nią święta wzrosła na tyle, że zaledwie dwa lata później Dzień Matki stał się świętem stanowym Zachodniej Wirginii, z której pochodziła Anna, a w 1914 roku prezydent Woodrow Wilson ustanowił je świętem narodowym.

Co na Dzień Matki? Nie kupować goździków!

Wkrótce goździki stały się towarem luksusowym – w Dniu Matki nie dało się ich nigdzie kupić, popyt zdecydowanie przewyższał podaż, ceny poszybowały w górę. Tymczasem jednak komercjalizacja święta i dorabianie się na wdzięczności dzieci nie było tym, czego Anna by oczekiwała. Kiedy dotarło do niej, czym stał się dla Amerykanów Dzień Matki, wystosowała w prasie specjalny komunikat:

„Co zrobicie, żeby rozgromić szarlatanów, bandytów, piratów, bandytów, porywaczy i inne termity, które swoją chciwością podważają jedno z najlepszych, najszlachetniejszych i najprawdziwszych ruchów i świąt?”

Już w 1920 roku nawoływała, by nie kupować goździków, bo staje się to pustym gestem i modą. Równie zdenerwowana była działaniami organizacji charytatywnych, które wykorzystywały Dzień Matki do zbierania na owe matki datków. Uważała, że druga niedziela maja powinna służyć upamiętnieniu i uhonorowaniu pracy i wysiłku matek, nie litowaniu się nad nimi

Anna Jarvis umarła w sanatorium. Nie miała dzieci ani męża/Fot. ASSOCIATED PRESS/East NewsFoto: Ofeminin / ASSOCIATED PRESS/East News

33 procesy

Jeszcze zanim Dzień Matki stał się świętem narodowym, opatentowała więc nazwę „Druga niedziela maja, Dzień Matki” i wytoczyła firmom posługującym się tą nazwą aż 33 procesy. Jednym z ostatnich jej działań, było chodzenie od drzwi do drzwi i zbieranie podpisów, mających Dzień Matki w ogóle odwołać.

Trwała przy swoim, pozbawiając się przy tym części ewentualnych dochodów, które oferowały jej rozmaite kwiaciarnie za popularyzowanie święta i związanych z nim kwiatowych zakupów. Okazała przy tym ogromną siłę charakteru, gdyż pieniądze niezwykle by się jej przydały – w domu jej siostry, z którą długo mieszkała, było tak zimno, że z sufitu zwisały sople lodu. Na zbytek pieniędzy narzekać na pewno nie mogły.

Dzień Matki jednak przetrwał znacznie dłużej niż ona sama, a w Stanach Zjednoczonych i kilkudziesięciu innych krajach wciąż obchodzony jest w drugą niedzielę maja.

źródło: ofeminin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach