Oszustwo nigeryjskie

Czym jest oszustwo nigeryjskie? Oddam rasowego psa za darmo – serio?

Czy ogłoszenie oddania rasowego psa nie wzbudza Twoich podejrzeń? Czy ktoś mógłby oddać za darmo psa, którego może sprzedać spokojnie za kilka tysięcy złotych? No nie! Ale są osoby, które się na to nabierają i przez swoją naiwność stają się ofiarą oszustwa nigeryjskiego.

W świetle zapisu artykułu 10a ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, zabrania się sprzedaży zwierząt domowych poza miejscami ich chowu lub hodowli, na przykład za pośrednictwem internetu. Dlatego często można trafić na ogłoszenia, w których zwierzęta są oferowane za darmo, a w trakcie konwersacji okazuje się, że jednak jakieś (zazwyczaj niemałe) koszty trzeba ponieść.

Chociaż jest to kontrowersyjne, takie ogłoszenia już nikogo nie dziwią. Sprzedający i kupujący doskonale wiedzą, że w ten sposób naginają prawo, ale robią to z pełną świadomością i obopólną zgodą. Czasem jednak dochodzi do próby wyłudzenia. Jak rozpoznać taką ofertę?

Schemat zazwyczaj jest taki sam…

Przeglądasz ogłoszenia na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Zdjęcie uroczego psa przykuwa Twoją uwagę, a tam informacja, że ktoś chce go oddać za darmo! Wydaje Ci się, że wygrałeś los na loterii, bo przecież taki pies kosztuje 5000 zł. Aby nie stracić okazji, szybko piszesz wiadomość, bo wskazany numer jest błędnie podany (przecież może się tak zdarzyć!). Otrzymujesz odpowiedź z prośbą o przeniesienie konwersacji na komunikator – bo tak jest wygodniej.

Zgadzasz się i otrzymujesz kilka słodkich fotek psa i informacje, jaki jest cudowny. Żeby nie było tak idealnie, właściciel pisze, że pies nie lubi dzieci i dlatego musi go oddać. Cieszysz się, że jest z Tobą szczery. Nie masz dzieci, więc to dla Ciebie żaden problem, coraz bardziej chcesz już mieć tego słodkiego psa przy sobie. Dopytujesz więc, jak możesz go odebrać. Okazuje się, że właściciel wyjechał wraz z psem za granicę – ze względów zawodowych, i teraz nie ma się kto nim zajmować. Piesek nudzi się, potrzebuje troskliwej opieki i nowego domu gdzie zazna miłości. Niech będzie – decydujesz się!  

Jedyne co musisz zrobić, to zapłacić 500 zł za usługi profesjonalnej agencji, która przywiezie Ci pieska do domu. A jednak nie ma nic za darmo! Z drugiej strony myślisz – 500 zł a 5000 zł to różnica. Podajesz adres, przelewasz pieniądze… Następnie kontakt ze strony „sprzedającego” może się powtórzyć kilka razy, że trzeba dopłacić, np. za przetłumaczenie dokumentów do przewozu zwierząt z zagranicy, albo za dodatkowe szczepienie. Zatem rachunek może być o wiele wyższy.

To koniec tej historii, za chwilę dowiesz się, że padłeś ofiarą oszustwa nigeryjskiego! Kontakt ze „sprzedającym” się urywa.

Oszustwo nigeryjskie

Nigeryjski szwindel może przybierać różne formy – tak jak opisany wyżej – na rasowe zwierzę, lub inne, np.: na uchodźcę, na inwestora, na wygraną na loterii, na spadek albo aukcję internetową. Jeszcze  w latach  70. i 80. grupy zajmujące się tym procederem wywodziły się z Nigerii – stąd  nazwa „oszustwo nigeryjskie” lub „nigeryjski przekręt”. Schemat działania jest podobny, tylko wraz z rozwojem komunikacji elektronicznej ewoluowała metodyka ich działań.

Oszust wciąga ofiarę w psychologiczną grę zawsze z tym samym finałem – transfer pieniędzy na rachunek do jednego z krajów afrykańskich. Oszuści nawiązują relację z osobami, które działają pod wpływem emocji, są naiwne i łatwo nimi manipulować. Znaczenie mają również aspekty psychologiczne zakupów, które robimy pod wpływem impulsu  i bez zastanowienia. Zyskują na tym oszuści, którzy wykorzystują pośpiech i proponują wykonanie natychmiastowego przelewu np. w WorldRemit, który pozwala wykonać transfer pieniędzy nawet telefonem.

Prawo stoi na straży, wykrywalność leży

W polskim prawie tego rodzaju przestępstwo zostało spenalizowane w przepisie art. 286 § 1 Kodeksu karnego. – „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Niestety – odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku przekrętu nigeryjskiego jest praktycznie niemożliwe.  Wykrywalność sprawców tego rodzaju przestępstw jest znikoma. Powodem jest zazwyczaj niezadowalająca współpraca  organów ścigania pomiędzy różnymi krajami, ale też niechęć, czy wstyd ofiar, które rezygnują z informowania policji o przestępstwie.

Co powinno wzbudzić czujność?

Przede wszystkim nie licz na okazje! Nikt nie oddaje wartościowych rzeczy za darmo (lub rasowych psów), więc zejdź na ziemię. Nie łudź się, że ktoś pomylił numer telefonu. To specjalny zabieg, abyś nie mógł zadzwonić. Podczas korzystania z portali ogłoszeniowych kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.  Korespondencja powinna być prowadzona za pośrednictwem danego portalu i nie zaleca się nawiązywać kontaktu za pośrednictwem komunikatorów. Zwróć uwagę na pisownię w korespondencji.

Jeżeli wygląda na tłumaczoną przez translator, możesz mieć obawy, że to oszustwo. Nie klikaj w zewnętrzne linki do płatności. Transakcja powinna być rozliczona w serwisie – o ile to możliwe. Unikaj bezpośrednich transakcji, szczególnie na zagraniczne rachunki.

Jeśli zauważysz podejrzane ogłoszenie, przede wszystkim powinieneś poinformować serwis o naruszeniu, który powinien niezwłocznie takie ogłoszenie usunąć. Takie zachowanie pozwoli ustrzec inne osoby przed oszustwem.

Duży wzrost liczby przestępstw gospodarczych w internetowej przestrzeni, skłania do wyciągnięcia prostych wniosków. Internet to ogrom możliwości, ale też zagrożeń. Bądź świadomym użytkownikiem – sprawdź, zastanów się i nie licz na okazje! I pamiętaj – schroniska są pełne uroczych psów, które można przygarnąć zupełnie za darmo – bez żadnego ryzyka lub czasem za symboliczną opłatę!

źródło: gratka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach