Krzywy Las koło Gryfina

Czy Krzywy Las koło Gryfina zniknie?

Krzywy Las koło Gryfina to popularna na całym świecie atrakcja turystyczna. W 2019 roku pomnik przyrody został wymieniony przez „Daily Mail” jako jeden z dziewięciu magicznych lasów, które warto odwiedzić, zachwycali się nim też amerykańscy dziennikarze gazety „The New York Times”. Niestety, niezwykłe sosny zaczynają powoli umierać. Niektóre z drzew trzeba było już wyciąć. Czy da się uratować to magiczne miejsce w Polsce?

Drzewa w Krzywym Lesie koło Gryfina obumierają
Drzewa w Krzywym Lesie koło Gryfina obumierają – ABACA / PAP

Kilka dni temu na terenie Krzywego Lasu wycięto dwie obumierające sosny. Jak podaje Nadleśnictwo Gryfino, jedna z nich była prawidłowo ukształtowana, druga natomiast zdeformowana. Drzewa stanowiły zagrożenie dla osób odwiedzających obiekt.

Leśnicy cały czas monitorują drzewa rosnące w Krzywym Lesie, by ocenić ich żywotność i ewentualne zagrożenie dla ruchu turystycznego. Łamiące się konary obumierających sosen mogą być niebezpieczne dla poruszających się po lesie osób.

Aby dbać o bezpieczeństwo zwiedzających, konieczne jest usunięcie fragmentów lub całych drzew, które stanowią potencjalne zagrożenie. Nadleśnictwo Gryfino w swoich decyzjach związanych z wycinką poszczególnych drzew powołuje się na zapis prawny.

„Działanie to jest to zgodne z ustawą o ochronie przyrody, której art. 45 ust. 2 pkt 4 mówi o możliwości ingerencji w pomnik przyrody w sytuacji, gdy stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”

czytamy na stronie internetowej Nadleśnictwa Gryfino.

Czy Krzywy Las zniknie?

Konieczność wycinki starzejących się drzew może być niepokojąca. Jednak ich obumieranie jest procesem naturalnym i nie da się go zatrzymać.

Leśnicy jednak nie zamierzają bezczynnie patrzeć, jak ten niezwykły pomnik przyrody znika. Dlatego w ramach projektu rewitalizacji obiektu, w pobliżu lasu powstaną dwie 10-arowe powierzchnie zastępcze dla starzejącego się drzewostanu.

„Na powierzchniach prowadzone będą próby odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły dziś pomnik przyrody. Drugim z planowanych sposobów będzie wysianie nasion pozyskanych z drzew Krzywego Lasu i obserwacja ewentualnych powtórzeń cech u potomstwa”

czytamy w komunikacie Nadleśnictwa.

Akcja ma na celu zachowanie ciągłości istnienia tej niezwykłej atrakcji na turystycznej mapie Polski.

źródło: Nadleśnictwa Gryfino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach