Kalorie na rowerze

Czy jazda na rowerze spala dużo kalorii?

Czy jazda na rowerze spala kalorie? Takie pytanie zadają sobie osoby, które chcą schudnąć, uprawiając ten przyjemny sport. Od czego zależy liczba spalonych kalorii i ile można ich stracić w ciągu 1 godziny jazdy?

Jazda na rowerze — jakie daje efekty?

Jazda na rowerze niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których wymienia się wzmacnianie i modelowanie mięśni nóg — szczególnie ud i łydek, a także pośladków. Podczas jeżdżenia pracują również mięśnie brzucha, ramion i grzbietu. Jak każda aktywność fizyczna, poruszanie się jednośladem powoduje wzrost endorfin (hormon szczęścia). Wysiłek w czasie jazdy na rowerze dobrze działa na poprawę kondycji, dotlenienie płuc, serca i mózgu.

Na zdjęciu: dziewczyna na rowerze
NA ZDJĘCIU: DZIEWCZYNA NA ROWERZE (FOT. VASYL DOLMATOV/GETTY IMAGES)

Ogromną zaletą tego sportu jest redukcja wagi — podczas jazdy można spalić całkiem dużą liczbę kalorii. Ile dokładnie?

Czy jazda na rowerze spala kalorie?

Liczba spalonych kalorii podczas jazdy zależy od kilku czynników. Składają się na to indywidualne elementy dotyczące danego organizmu, takie jak: masa ciała, płeć, kondycja, a także tempo i długość jazdy, rodzaj terenu czy kierunek wiatru (nie dotyczy roweru stacjonarnego) oraz szeregu innych zewnętrznych czynników.

Dokładne pomiary najlepiej jest określić korzystając ze specjalnych smartwatchów, opasek, zegarków czy pulsometrów mierzących tętno. Mniej precyzyjne, ale równie przydatne są także specjalne aplikacje (m.in. Strava czy TrainingPeaks, Zdrowie na iOS, Google Fit na Androidzie). Jeśli jednak nie posiadamy żadnego sprzętu ani aplikacji, możemy określić, ile średnio kalorii spala się podczas jazdy.

Czy jazda na rowerze spala dużo kalorii?

Generalnie można przyjąć, że jazda na rowerze ze średnią prędkością, czyli około 20 km/h, w czasie 1 godziny umożliwia spalenie około 400–500 kcal. Jeśli na przejażdżkę w tym samym tempie poświęcimy połowę tego czasu, to możemy pozbyć się ok. 200–300 kcal. Są to oczywiście średnie dane, które warunkuje kondycja, tempo, teren, a nawet sposób jazdy. Jazda na rowerze to skuteczny sposób na spalenie zbędnych kalorii, a zatem i redukcję wagi. Trzeba jednak dodać, że aby schudnąć, należy jeździć regularnie i dbać przy tym o właściwie odżywianie się. Nie dbając zupełnie o dietę, wyciskanie siódmych potów na rowerze nie przyniesie oczekiwanych efektów.

źródło: fitness.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach