Pierwszy w tym roku Jarmark Spalski, pierwszy tegoroczny wyjazd rowerowy, pierwszy raz bez kawy w Spale

Pierwszy w tym roku Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego miał odbyć się 10 kwietnia, jednak pogoda pokrzyżowała plany i niestety został odwołany. Drugi już w tym tygodniu. 8 maja na okazałym jarmarkowym placu w Spale swe produkty wystawią producenci i handlowcy. Część stoisk będzie już czynna w sobotę.

Czytaj więcej o Pierwszy w tym roku Jarmark Spalski, pierwszy tegoroczny wyjazd rowerowy, pierwszy raz bez kawy w Spale
  • 0

Święto Kolorów, Dzień Baniek Mydlanych i rowery w gratisie. Wszystko to w majowy weekend w Opocznie

Udany dzień w Opocznie – tak można powiedzieć o imprezie zorganizowanej w Opocznie przez Miejski Dom Kultury w Opocznie. Dodać muszę, że to wszystko w jedno popołudnie. Imprezę rozpoczął Dzień Baniek Mydlanych, który dla dzieci poprowadziła Kicia Kicia. Doskonale bawiły się dzieci ale młodzież i dorośli na nudę narzekać nie mogli. Właściwie za cały opis wystarczy fotoreportaż:

Kolejny punk punkt programu to Święto Kolorów. Było naprawdę kolorowo i masa zabawy. Trzeba przyznać, że MDK w Opocznie działa prężnie. Niedawno zamieściłem reportaż z Festiwalu Jazzowego Barwy Muzyki Improwizowanej, który również zorganizował MDK Opoczno.

Pokazy na rowerach, tak jak napisałem w tytule, trafiły mi się w gratisie. W poszukiwaniu kawy dotarłem na parking, a tam proszę popatrzeć:

Czytaj więcej o Święto Kolorów, Dzień Baniek Mydlanych i rowery w gratisie. Wszystko to w majowy weekend w Opocznie
  • 0

Czekoladowa Majówka czyli weekendowy foto spacer ul. Piotrkowską w Łodzi

Ulica Piotrkowska w Łodzi to dla mnie ulica jedyna swego rodzaju w Polsce. Ulica, która urzekła mnie swoją atmosferą, klimatem i nastrojem już kilkadziesiąt lat temu. Często tu wracam, by chociaż kawę wypić zajrzeć w stare zakamarki, które często nabrały w obecnym czasie nowego wyglądu i znaczenia.

Pietryna, bo tak o niej mówią Łodziaki to najbardziej znana z ulic w kraju a jednocześnie najdłuższy polski deptak. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok a odbywające się przy niej jarmarki i festiwale m.in. Festiwal Sztuk Ulicznych i Magii „Hokus Pokus”, Light Move Festival czy Songwriter Festiwal oraz Festiwal Pierogów Świata, o którym pisałem wcześniej, dodają jej niepowtarzalnego uroku.

Spacerując po Piotrkowskiej warto również zajrzeć na jej odremontowane podwórza, w tym podwórze mieszczące OFF Piotrkowska – jeden z nowych cudów Polsk…

Czytaj więcej o Czekoladowa Majówka czyli weekendowy foto spacer ul. Piotrkowską w Łodzi
  • 0

Festiwal Jazzowy Barwy Muzyki Improwizowanej Opoczno 2022

W miniony weekend mieliśmy przyjemność uczestniczyć w II Festiwal Jazzowy. Barwy Muzyki Improwizowanej w Opocznie. Była to już druga edycja tego Festiwalu. Festiwal zapowiadałem wcześniej, ale gości z Tomaszowa było jak na lekarstwo. A szkoda, bo impreza była przednia. Przez dwa dni mieliśmy okazję uczestniczyć w 4 koncertach prezentujących różne style jazzu.

Festiwal otworzył ARTUR DUTKIEWICZ TRIO z promocją swojego nowego albumu KOMETY ŚPIEWAJĄ/The COMETS SING. Za komentarz do tego występu niech posłuży opinia Marka Dusza z magazynu Magazyn Audio o płycie:

Zaliczam ten album do najbardziej poruszających jakich słuchałem w czasie pandemii, tych nowych, jak i dawno wydanych. To bardzo uduchowiony album, z głębokim przesłaniem filozoficznym…. zespół jest już tylko o krok od doskonałości”

Jako drugi występ mieliśmy przyjemność zobaczyć i wysłuchać duet MAREK BAŁATA & DOMINIK WANIA.

Marek Bałata – jeden z najbardziej cenionych polskich wok…

Czytaj więcej o Festiwal Jazzowy Barwy Muzyki Improwizowanej Opoczno 2022
  • 0

Festiwal Pierogów Świata w Łodzi

Pierogi są znane i lubiane w każdym zakątku Ziemi – także w Łodzi! Właściwe każdy ma na nie swój własny przepis, a w zależności od kraju są one inaczej przygotowywane. Nadziewane owocami, warzywami, mięsem, serem czy ziemniakami, zawijane w ciasto z różnego rodzaju mąk, również bezglutenowych, doprawiane na słodko i ostro, gotowane, smażone lub pieczone – możliwości jest właściwie nieskończona liczba.

Na festiwalu w Łodzi była możliwość spóbowania tradycyjnych, domowych polskich pierogów z sezonowymi farszami, indyjskich samos, chińskich baobao, tybetańskich momo, włoskich calzone i gruzińskich chinkali! Była to niezwykła, pierogowa uczta.

Czytaj więcej o Festiwal Pierogów Świata w Łodzi
  • 0

European Individual Ice Speedway Championship – Indywidualne Mistrzostwa Europy w Żużlu na Lodzie – Tomaszów Mazowiecki

19 marca 2022 w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 2 finał European Individual Ice Speedway Championship. Wykluczenie Rosjan – na skutek inwazji tego kraju na Ukrainę i wynikające z tego powodu decyzje FIM, a także PZM – z rywalizacji w drugim finale European Individual Ice Speedway Championship spowodowało, że kandydatów do medali należało szukać w gronie zawodników innych krajów.

Stawka o wiele bardziej się wyrównała, a same zawody przyniosły bardzo dużo emocji. Simon był głównym faworytem do triumfu i dzięki jak zwykle solidnej jeździe pewnie zmierzał do celu. W Tomaszowie Mazowieckim jego jedynym pogromcą okazał się bardzo szybki tego dnia Jimmy Olsen. Gdyby nie kolizja z Akim Ala-Riihimakim i późniejsze wykluczenie w wyścigu siódmym, Szwed zakończyłby sobotni turniej z kompletem punktów.Punktacja 2. finału w Tomaszowie Mazowieckim

Jimmy Olsen (Szwecja) – 15+2+3 (3,w,3,3,3) – 1. miejsce w finale Harald Simon (Austria) – 14+2 (3,3,2,3,…
Czytaj więcej o European Individual Ice Speedway Championship – Indywidualne Mistrzostwa Europy w Żużlu na Lodzie – Tomaszów Mazowiecki
  • 0

Spotkanie z twórcami Rock Opery „Mistrz i Małgorzata” w Monopolis-fotoreportaż

Podczas spotkania mieliśmy możliwość poznania ludzi stojących za przedstawieniem, które przyciągnęło do Sceny Monopolis ponad 2200 osób. W spotkaniu wzięli udział:

Arkadiusz Pachulski – od 2003 roku realizuje projekty koncertowe „Normalsi” oraz festiwal objazdowy „Nowa Łódzka Scena Muzyczna” – Barwy Rocka, a ostatnio także wydarzenia teatralne m.in. „Łajzy” w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Piotr Pachulski – łódzki kompozytor, tekściarz, wokalista i gitarzysta. Lider zespołu „Normalsi„, w przedstawieniu gra rolę Piłata i odpowiada za oprawę muzyczną.

Daniel Frontczak – w przedstawieniu grał rolę Mateusza Lewity. „Danny Boy” to łódzki gitarzysta i wokalista bluesowy. Jest założycielem zespołów Los Potatos i Danny Boy Experience, z którym ostatnio wydał płytę.

Mariusz Saniternik – niegdyś aktor łódzkich teatrów – Teatr Nowy i Teatr Jaracza oraz teatru krakowskiego Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. W swojej zawodowej karierze zagrał …

Czytaj więcej o Spotkanie z twórcami Rock Opery „Mistrz i Małgorzata” w Monopolis-fotoreportaż
  • 0

„Droga do Jerozolimy” plenerowe, interaktywne widowisko wielkanocne na Zamku w Inowłodzu

Zapraszam Państwa na fotorelację z plenerowego i interaktywnego widowiska wielkanocnego przedstawiającego najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa poprzedzające Jego śmierć . Rozgrywa się ono w przepięknej scenerii ruin Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.

Organizatorem tego wydarzenia jest fundacja PROEM. Fundacja Proem – jest chrześcijańską organizacją pozarządową, która powstała w Polsce w 1990 roku. Działa w oparciu o naukę Pisma Świętego i etykę chrześcijańską. Promuje wartości wspólne wszystkim kościołom chrześcijańskim. Swoje działania koncentruje wokół czterech dziedzin: Rekreacja, Edukacja, Inspiracja, Help.

Czytaj więcej o „Droga do Jerozolimy” plenerowe, interaktywne widowisko wielkanocne na Zamku w Inowłodzu
  • 0

Louis Tomlinson w Polsce, koncert w Atlas Arena w Łodzi

13 maja w łódzkiej Atlas Arena wystąpił Louis Tomlinson. Początkowo koncert miał odbyć się w Warszawie na Torwarze jednak w związku z sytuacją na Ukrainie i zmianie jaka nastąpiła na Torwarze organizatorzy, agencja Follow The Step, zmieniła miejsce koncertu.

Louis Tomlinson odbywa właśnie swoją pierwszą, międzynarodową trasę koncertową, która nie ominęła także Polski. Podczas koncertu usłyszymy znane wszystkim utwory z debiutanckiego albumu „Walls”. Louis Tomlinson to brytyjski piosenkarz tworzący muzykę z pogranicza gatunków pop i rock. Wiele osób zna go jako członka programu telewizyjnego „X-Factor” z 2010 roku i anglo-irlandzkiej grupy One Direction. Pod koniec 2016 r. Louis nagrał wspólny kawałek z DJ-em Stevem Aoki zatytułowany Just Hold On. Rok później artyści wystąpili razem na festiwalu muzyki elektronicznej Ultra Music w Miami.Pierwszy album Brytyjczyka zatytułowany „Walls” ukazał się 31 stycznia 2020 roku. Na krążku znalazło się 12 kawałków w tym dobrze …

Czytaj więcej o Louis Tomlinson w Polsce, koncert w Atlas Arena w Łodzi
  • 0

Rzeka Pilica – szlaki turystyczne Mazowsza

Pilica – rzeka w płd. i centralnej Polsce, jest najdłuższym lewobrzeżnym dopływem Wisły. Ma 319 km długości, a powierzchnia dorzecza wynosi 9,3 tys. km2. Przeciętna szerokość koryta sięga 100 m, a zdarzają się miejsca trzykrotnie szersze. W 1974, przez wybudowanie tamy i spiętrzenie wód, w okolicy Sulejowa utworzono Zalew Sulejowski dł. ok. 17 km, maksymalnej szer. 2 km i powierzchni 2.700 ha. Pilica płynie przez trzy geograficzne krainy.

Zaczyna swój bieg na wysokości 350 m n.p.m. w okolicy miasta Pilica na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, później przecina tereny wyżyny, Nizin Środkowopolskich oraz Niziny Środkowomazowieckiej. Z Wisłą łączy się w okolicach wsi Ostrówek w pobliżu Warki. Ujście Pilicy położone jest na wysokości 96 m n.p.m., czyli rzeka opada na całej swojej długości o 254 m, na wielu odcinkach tworząc meandry, którym towarzyszą starorzecza (np. Stara Rzeka w okolicach Grzegorzewic) i odnogi. Nie brakuje również w jej korycie wysp i wysepek. Główn…

Czytaj więcej o Rzeka Pilica – szlaki turystyczne Mazowsza
  • 0