Banksy – artysta uliczny, legenda street artu. Tworzy głównie w Londynie, niemniej prace jego zdobią różne „dziwne” miejsca w wielu miastach na świecie. Od samego początku artysta skutecznie chroni swoją tożsamość. Pomimo specyfiki swojej twórczości do dziś nikt nie wie kim jest, ani nikt go nie widział. W street arcie wypracował swój własny styl, czym zyskał uznanie krytyków, innych artystów i miłośników tego gatunku. W swoich pracach odnośni się do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych, celnie je puentując.

Praca podczas kwarantanny
Po „rozkręceniu” się pandemii COVID-19 również ten fakt nie uszedł jego uwadze. Podczas kwarantanny na Instagramie pokazał pracę, którą wykonał w swojej łazience. Przedstawia ona szczury robiące bałagan w łazience. „Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję z domu” – skomentował zdjęcie brytyjski artysta.

Praca przedstawia kilka szczurów robiących bałagan. Szczury są symbolem prac Banks’ego. Pojawiają się, jako symbol, w wielu jego pracach.
Przedmioty w łazience są ułożone tak, by wyglądały, jakby to szczury spowodowały bałagan: przekrzywiły lustro, pobrudziły ścianę pastą do zębów czy zrzuciły papier toaletowy. Jeden z gryzoni odlicza na ścianie dni kwarantanny w taki sam sposób, w jaki robią to więźniowie w filmach.
Hołd nowym superbohaterom: służbie zdrowia
Banksy skomentował aktualną sytuację, prezentując swoją pracę na ścianie korytarza w szpitalu w Southampton. Mimo że artysta najbardziej znany jest ze swojej ulicznej sztuki, wykonał obraz. Izolacja nie wpłynęła na jego codzienność. W zamknięciu stworzył pracę, którą opisuje się jako jedno z jego najbardziej intymnych dzieł.

Obraz zatytułowany „Game Changer” pojawił się w budynku szpitala w maju 2020 roku, gdy trwała pierwsza fala pandemii koronawirusa. Dołączona do niego była notka: „Dzięki za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że to trochę rozjaśni to miejsce, nawet jeśli jest tylko w czerni i bieli”. Oczywiście obraz zawiesił incognito, nikt artysty nie widział.
Obraz przedstawia chłopca, który zamiast leżących w koszu figurek Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę – pielęgniarkę walczącą z pandemią. Dzieło zostało sprzedane za rekordową cenę 14.4 milina funtów, a dochód ze sprzedaży został przekazany brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS.
Banksy zachęca do noszenia maseczek
Kolejną pracą dotyczącą koronawirusa jest praca zachęcająca do zakrywania twarzy w komunikacji miejskiej. Banksy wykonał ją w londyńskim metrze. Graffiti to nie przetrwało jednak zbyt długo. Jak potwierdza zarząd Transport for London malunki, mimo ich pozytywnego przekazu, usunięto zgodnie z surową polityką antygraffiti.
W sieci Banksy zamieścił film z jego powstania:
#Coronavirus: Banksy sprays Tube with COVID-19 face mask message.
— Sky News (@SkyNews) July 14, 2020
The street artist was filmed stencilling a London Underground train with a message encouraging people to wear face coverings.
More here: https://t.co/EaEPV5MCL9 pic.twitter.com/TLJpgIpZjR
Na zamieszczonym nagraniu wideo ubrany w kombinezon ochronny, maskę na twarzy, okulary i rękawice mężczyzna – być może jest nim sam Banksy – wchodzi do londyńskiego metra ze sprzętem do dezynfekcji.
W butli zamiast substancji odkażającej jest farba, której używa do namalowania w jednym z wagonów metra kilku szczurów.
Wizerunki szczurów nawiązują do epidemii – jeden z nich używa maseczki do twarzy jako spadochronu, inny jest cały w nią zaplątany, a kolejny – bez maseczki – kicha rozsiewając zarazki. Jeszcze jeden trzyma w łapach żel bakteriobójczy, tak jakby malował sprayem znajdujący się poniżej podpis Banksy’ego. Nagraniu wideo towarzyszy komentarz na Instagramie – „jeśli nie zakładasz maseczki, nie zrozumiesz”.
Marek Dziedziński