Banksy

Banksy w dobie pandemi wspiera i zachęca

Banksy – artysta uliczny, legenda street artu. Tworzy głównie w Londynie, niemniej prace jego zdobią różne “dziwne” miejsca w wielu miastach na świecie. Od samego początku artysta skutecznie chroni swoją tożsamość. Pomimo specyfiki swojej twórczości do dziś nikt nie wie kim jest, ani nikt go nie widział. W street arcie wypracował swój własny styl, czym zyskał uznanie krytyków, innych artystów i miłośników tego gatunku. W swoich pracach odnośni się do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych, celnie je puentując.

fot. @banksy/Instagram

Praca podczas kwarantanny

Po “rozkręceniu” się pandemii COVID-19 również ten fakt nie uszedł jego uwadze. Podczas kwarantanny na Instagramie pokazał pracę, którą wykonał w swojej łazience. Przedstawia ona szczury robiące bałagan w łazience. „Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję z domu” – skomentował zdjęcie brytyjski artysta.

fot. @banksy/Instagram

Praca przedstawia kilka szczurów robiących bałagan. Szczury są symbolem prac Banks’ego. Pojawiają się, jako symbol, w wielu jego pracach.

Przedmioty w łazience są ułożone tak, by wyglądały, jakby to szczury spowodowały bałagan: przekrzywiły lustro, pobrudziły ścianę pastą do zębów czy zrzuciły papier toaletowy. Jeden z gryzoni odlicza na ścianie dni kwarantanny w taki sam sposób, w jaki robią to więźniowie w filmach.

Hołd nowym superbohaterom: służbie zdrowia

Banksy skomentował aktualną sytuację, prezentując swoją pracę na ścianie korytarza w szpitalu w Southampton. Mimo że artysta najbardziej znany jest ze swojej ulicznej sztuki, wykonał obraz. Izolacja nie wpłynęła na jego codzienność. W zamknięciu stworzył pracę, którą opisuje się jako jedno z jego najbardziej intymnych dzieł.

fot. @banksy/Instagram

Obraz zatytułowany “Game Changer” pojawił się w budynku szpitala w maju 2020 roku, gdy trwała pierwsza fala pandemii koronawirusa. Dołączona do niego była notka: “Dzięki za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że to trochę rozjaśni to miejsce, nawet jeśli jest tylko w czerni i bieli”. Oczywiście obraz zawiesił incognito, nikt artysty nie widział.

Obraz przedstawia chłopca, który zamiast leżących w koszu figurek Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę – pielęgniarkę walczącą z pandemią. Dzieło zostało sprzedane za rekordową cenę 14.4 milina funtów, a dochód ze sprzedaży został przekazany brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS.

Banksy zachęca do noszenia maseczek

Kolejną pracą dotyczącą koronawirusa jest praca zachęcająca do zakrywania twarzy w komunikacji miejskiej. Banksy wykonał ją w londyńskim metrze. Graffiti to nie przetrwało jednak zbyt długo. Jak potwierdza zarząd Transport for London malunki, mimo ich pozytywnego przekazu, usunięto zgodnie z surową polityką antygraffiti.

W sieci Banksy zamieścił film z jego powstania:

Na zamieszczonym nagraniu wideo ubrany w kombinezon ochronny, maskę na twarzy, okulary i rękawice mężczyzna – być może jest nim sam Banksy – wchodzi do londyńskiego metra ze sprzętem do dezynfekcji.

W butli zamiast substancji odkażającej jest farba, której używa do namalowania w jednym z wagonów metra kilku szczurów.

Wizerunki szczurów nawiązują do epidemii – jeden z nich używa maseczki do twarzy jako spadochronu, inny jest cały w nią zaplątany, a kolejny – bez maseczki – kicha rozsiewając zarazki. Jeszcze jeden trzyma w łapach żel bakteriobójczy, tak jakby malował sprayem znajdujący się poniżej podpis Banksy’ego. Nagraniu wideo towarzyszy komentarz na Instagramie – “jeśli nie zakładasz maseczki, nie zrozumiesz”.

Marek Dziedziński

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach