Banksy

Banksy w dobie pandemi wspiera i zachęca

Banksy – artysta uliczny, legenda street artu. Tworzy głównie w Londynie, niemniej prace jego zdobią różne „dziwne” miejsca w wielu miastach na świecie. Od samego początku artysta skutecznie chroni swoją tożsamość. Pomimo specyfiki swojej twórczości do dziś nikt nie wie kim jest, ani nikt go nie widział. W street arcie wypracował swój własny styl, czym zyskał uznanie krytyków, innych artystów i miłośników tego gatunku. W swoich pracach odnośni się do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych, celnie je puentując.

fot. @banksy/Instagram

Praca podczas kwarantanny

Po „rozkręceniu” się pandemii COVID-19 również ten fakt nie uszedł jego uwadze. Podczas kwarantanny na Instagramie pokazał pracę, którą wykonał w swojej łazience. Przedstawia ona szczury robiące bałagan w łazience. „Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję z domu” – skomentował zdjęcie brytyjski artysta.

fot. @banksy/Instagram

Praca przedstawia kilka szczurów robiących bałagan. Szczury są symbolem prac Banks’ego. Pojawiają się, jako symbol, w wielu jego pracach.

Przedmioty w łazience są ułożone tak, by wyglądały, jakby to szczury spowodowały bałagan: przekrzywiły lustro, pobrudziły ścianę pastą do zębów czy zrzuciły papier toaletowy. Jeden z gryzoni odlicza na ścianie dni kwarantanny w taki sam sposób, w jaki robią to więźniowie w filmach.

Hołd nowym superbohaterom: służbie zdrowia

Banksy skomentował aktualną sytuację, prezentując swoją pracę na ścianie korytarza w szpitalu w Southampton. Mimo że artysta najbardziej znany jest ze swojej ulicznej sztuki, wykonał obraz. Izolacja nie wpłynęła na jego codzienność. W zamknięciu stworzył pracę, którą opisuje się jako jedno z jego najbardziej intymnych dzieł.

fot. @banksy/Instagram

Obraz zatytułowany „Game Changer” pojawił się w budynku szpitala w maju 2020 roku, gdy trwała pierwsza fala pandemii koronawirusa. Dołączona do niego była notka: „Dzięki za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że to trochę rozjaśni to miejsce, nawet jeśli jest tylko w czerni i bieli”. Oczywiście obraz zawiesił incognito, nikt artysty nie widział.

Obraz przedstawia chłopca, który zamiast leżących w koszu figurek Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę – pielęgniarkę walczącą z pandemią. Dzieło zostało sprzedane za rekordową cenę 14.4 milina funtów, a dochód ze sprzedaży został przekazany brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS.

Banksy zachęca do noszenia maseczek

Kolejną pracą dotyczącą koronawirusa jest praca zachęcająca do zakrywania twarzy w komunikacji miejskiej. Banksy wykonał ją w londyńskim metrze. Graffiti to nie przetrwało jednak zbyt długo. Jak potwierdza zarząd Transport for London malunki, mimo ich pozytywnego przekazu, usunięto zgodnie z surową polityką antygraffiti.

W sieci Banksy zamieścił film z jego powstania:

Na zamieszczonym nagraniu wideo ubrany w kombinezon ochronny, maskę na twarzy, okulary i rękawice mężczyzna – być może jest nim sam Banksy – wchodzi do londyńskiego metra ze sprzętem do dezynfekcji.

W butli zamiast substancji odkażającej jest farba, której używa do namalowania w jednym z wagonów metra kilku szczurów.

Wizerunki szczurów nawiązują do epidemii – jeden z nich używa maseczki do twarzy jako spadochronu, inny jest cały w nią zaplątany, a kolejny – bez maseczki – kicha rozsiewając zarazki. Jeszcze jeden trzyma w łapach żel bakteriobójczy, tak jakby malował sprayem znajdujący się poniżej podpis Banksy’ego. Nagraniu wideo towarzyszy komentarz na Instagramie – „jeśli nie zakładasz maseczki, nie zrozumiesz”.

Marek Dziedziński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowości

Najnowsze

Otrzymuj nowe informacje

Subskrybuj cotygodniowe info

Otrzymuj powiadomienia o  artykułach